Azerbaycan, Radyo Liberty’nin ofisini mühürledi

Özgür Avrupa Radyosu’nun (Radio Free Europe/Radio Liberty RFE/RL) Azerbaycan Ofisi, savcılık kararıyla mühürlendi

Özgür Avrupa Radyosu’nun (Radio Free Europe/Radio Liberty RFE/RL) Azerbaycan Ofisi, savcılık kararıyla mühürlendi.

Azerbaycan Başsavcılığı yetkilileri, Özgür Avrupa Radyosu’nun ülkede Azadlıg Radyosu diye bilinen Bakü ofisinde gerçekleştirdiği arama sonrasında ofisi mühürledi. Başsavcılıktan APA Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, aramanın Başsavcılığın Ağır Suçlar Dairesi Soruşturma Biriminin soruşturduğu bir suç dosyası nedeniyle yapıldığı bildirildi.

Yerel saatle 10.30’da başlayan aramanın akşam saatlerine kadar devam ettiği, yetkililerin ofisin mührüne, hafıza kartlarına ve bazı bilgisayarlar ile belgelere el koydukları daha sonra da ofisi mühürledi.

Radyo çalışanlarından edinilen bilgiye göre, kendilerine bahsi geçen suç dosyasının içeriği ve mühürleme kararıyla ilgili bilgi verilmedi.

ABD TARAFINDAN DESTEKLENİYOR İDDİASI

ABD Kongresi tarafından desteklendiği iddia edilen Özgür Avrupa Radyosu’nun karasal yayım lisansı geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan’da iptal edilmişti.

Radyonun Bakü ofisi çalışanı Hatice İsmayıl isimli gazeteci, bir dönem arkadaşlık yaptığı Tural Mustafayev isimli şahsın şikayeti üzerine 5 Aralık’ta “intihara teşvik etmek” suçundan tutuklanmıştı.

İsmayıl’ın tutuklanması üzerine ABD ve AB’den Azerbaycan hükümetine tepkiler gelmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Azerbaycan hükümetini basın özgürlüğünü kısıtlamakla suçlamıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Azer Gasımov, eleştirilere, “ABD Dışişleri Bakanlığını, kendi ülkelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine, demokratik ilkelerin kabaca ihlal edilmesine bakmaya davet ediyorum” şeklinde yanıt vermişti.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın