ABD’den Türkmen pamuğuna yasak

ABD zorunlu çalışma nedeniyle Türkmen pamuk ithalatını yasakladı

28.05.2018

ABD makamlarının Türkmenistan’dan pamuk, kısmen veya tamamen pamuktan yapılmış olan ürünlerin ithalatının yasakladığı bildirildi.

Karar 2016 yılında Türkmenistan Alternatif Haber ” (ANT) ajansı ve Uluslararası Çalışma Hakları Forumu (ILRF) şikayeti üzerine alındı.  Daha sonra ABD Gümrük ve Sınır Koruma Servisi konu ile kendi soruşturmasını yaptı ve Türkmenistan’da pamuk ve pamuklu ürünleri zorla çalıştırma kullanarak üretilmektedir sonucuna vardı.

ILRF strateji ve hukuki sorunları geliştirme merkezi yöneticisi Eric Gottwald, “ABD Gümrük ve Sınır Koruma Servisi kararı Türkmenistan gibi korkunç şekilde zorla çalıştırmayı devam ettiren ülke için önemli bir uyarıdır” açıklamasında bulundu.

ANT editörü Ruslan Myatiev’ göre, “Her yıl, Türkmen yetkililer görevden alma tehdidiyle öğretmenler, doktorlar dahil on binlerce bütçe çalışanlarını pamuk üretimi ve toplama işlerinde zorla çalıştırıyor. 2017 yılında bu yetişkinlerin yanında 10-15 yaş arası öğrencilerde yerel yasalar ve uluslararası yükümlülükler ihlal edilerek bu işleri yapmaya zorlanmıştır”.

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Alakalı yazılar

Yorum yazın