“MXX” CİNAYETLERİ TAKSİM’DE PROTESTO EDİLDİ!

 

IMG-20150220-WA0120

MXX” CİNAYETLERİ TAKSİM’DE PROTESTO EDİLDİ!

Özbekistan istihbaratı MHH ve Rus istihbaratı FSB’nin birlikte organize ettiği “Muhacir suikastleri” dün İstanbul’da yaşayan Türkistanlı muhacirler tarafından düzenlenen bir yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

Dün İstanbul Taksim’deki İstiklal Caddesi, Türkistanlıların “Muhacir Cinayetlerine Son!”, “Katil Kerimov Hesap Verecek!” şiarlarını dinledi. Türkistan-der öncülüğünde, Mazlumder, İHH ve Doğu Türkistan Maarif Derneği’nin destek verdiği yürüyüşe İstanbul’un değişik semtlerinde oturan Türkistanlılar katıldı.

Eylem İstiklal Caddesi’ndeki Ağa Camii’nde kılınan Cuma namazından sonra başladı. Camii’nin önünde kortej oluşturan Türkistanlılar Özbekçe ve Türkçe “ОБИД ҚОРИ НАЗАРОВГА СУИҚАСД ҚИЛГАН И.А. РЕЖИМИДИР”, “ABID QARİ NAZAROV SUİKASTİNİN FAİLİ KERİMOV REJİMİDİR!” yazılı pankartlar ile üzerinde Abid Nazarov qarinin resmi bulunan büyük bir pankart açtılar. Daha sonra yürüyüşe geçen kortej, Zulüm Ne Zamana Kadar !”, “Zulum Qachon Tugaydi 1”, “Katil Kerimov Hesap Verecek”, “Türkiye kardeşine sahip çık”, Yo’qolsın Zulm, Kelsin Adolat”, “Yok olsun Zulüm Yaşasın Hurriyet”, “Muhacir Cinayetleri Dursun” sloganlarını attı.

İstklal Caddesi boyunca halk ve esnaf, Türkistanlılara destek verdi. Yürüyüş İsveç İstanbul Konsolosluğul’na kadar devam etti

Konsolosluk önünde ulaşan Türkistanlılar Basın Açıklaması metninin okunması ve destekçi kuruluşların konuşmalarını yapmaları için burada toplandı. Türkistan-Der adına tedbiri yöneten Alim beg, üç yıl önce İsveç’te Abid qari Nazarov’a suikast yapılmasını ve faillerin bulunamasını kınamak için burada toplandıklarını ifade etti. Daha sonra ilk sözü Özbek siyasetçi Dr.Namaz Normumin‘e verdi. Normumin şunları söyledi:

Bismillah ..essalamu alaykum ve rahmatullah.  Sevgili kardeşlerim! Bugün biz buraya alçakça yapılan bir cinayeti protesto etmek için toplandık. Bu cinayet 2012 yıl Şubat ayında AB merkezinde yani İsveç’te yaşana bizim saygıdeğer hocamız Abit Qarı Nazarov’a karşı     işlenmişti. Canı katıl olan birisi hocamıza yakın mesafeden ateş ederek kafasından ağır yaralamıştı. Bu cinayeti Özbekistan diktatörü İslam Kerimov rejiminin işlediğinden hiç kuşkumuz yoktur. Biz bu cinayeti de onu işleyen zulüm rejimini de protesto ediyoruz.Yok olsun zulüm! Yaşasın adalet! Biz Müslümanlar bugün olduğu gibi her zaman zulüm ve zalimlere karşı birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Allah cc hepinizden razı olsun”.

Daha sonra söz alan Doğu Türkistan Maarif Derneği Yönetim Kurulu üyesi Abdusselam, “Kendisi de zulüm altında olan Dpğu Türkistan halkının bir evladı olarak konuşuyorum. Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da zulüm ve işkence artık yasal hale gelmiştir. Bize yapılan zlmün bir benzeri, Batı Türkistan’da Özbekistan’daki kardeşlerimize de yapılmaktadır. Çin’in bize yaptığınu Kerimov rejimi kendi haalkına reva görüyor. Özbek kardeşlerimizle daayanışma içinde olduğumuzu duyuruyorum” dedi.

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ve İstanbul Şube başkanı Cüneyt Sarıyaşar da eyleme katıldı. Mazlumder adına konuşan Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal:

Özbekistan, kendi topraklarında muhalif düşünceye sahip insanlara hayat hakkı vermediği gibi uyguladığı baskılardan kaçan muhalif  liderlere, kanaat önderlerine ve ilim adamlarına dünyanın birçok yerinde suikastlar düzenleyerek katletmektedir. Obid Qori Nazaraov İsveç topraklarında Avrupa’nın göbeğinde suikasta uğramış olup hala bitkisel hayattadır. İsveç adli ve yargı müessesi hiçbir somut netice ortaya koymamış, üstelik yakalanan zanlıları da serbest bırakmıştır. Bu suikastların sorumluluğu İsveç yargısı ve siyasi iradesinin boynunda asılı durmaktadır. Özbeskistan’ın bu suikast ve cinayetlerine son vermesi için özellikle topraklarını kullandığı ülkelerin hükumetlerini hızlı ve adil bir yargı ile failleri bulması ve Özbekistan yönetimine net bir baskı kurması gerekmektedir. Aynı zamanda söz konusu ülkelerin egemenlik haklarına tecavüz de sayılan bu suikast ve cinayetlerin son bulması için İsveç yönetimini devlet onuruna ve sorumluluğuna davet ettiğimiz gibi yakın zamanda Türkiye topraklarında da bir Özbek alimin katledildiğini hatırlatarak TC hükumetini de bu konuda Özbekistan’a baskı yapmaya davet ediyoruz. “ dedi.

Son olarak Türkistan-Der Genel Başkanı Burhan Kavuncu, katılımcı kuruluşlar adına hazırlanan ortak basın açıklaması metnini okudu. Kavuncu daha sonra okumuş olduğu metni İsveç Konsolosluğu görevlerine teslim etti.

 

20 şubat 2015 günü Taksim’deki İsveç Konsolosluğu önünde okunan Basın Açıklaması metni :

Abid qari Nazarov suikasdi aydınlatılmalıdır !

Avrupa’nın en ‘medeni’ ülkelerinden birisi olan İsveç devletinin yetkili ve sorumlularına sesleniyoruz.

Ülkenizde bir Müslüman, bir din adamı, bir alim silahlı saldırıya uğradı. 2012 yılında, bundan tam üç yıl önce, silahlı saldırıda başına isabet eden kurşunlarla ağır yaralanıp 2.5 sene komada kalan qarimiz, hocamız Abidhon Nazarov’un suikasdçileri, tetikçiler ve onların arkasındaki katiller nerede?

Şu anda Abidhan Nazarov’a yapılan suikasdle ilgili bir tek kişi bile gözaltında değil.

Rusya’da yakalandığı iddia edilen tetikçi Yuriy Jukovski’nin nerede olduğu bilinmiyor. Kamera görüntülerine göre silahlı saldırının faili olduğu açıklanan Yuriy Jukovski Rusya’dan geri istenmiş midir? Ne işlem yapılmıştır? Yakalanan Özbekistanlı Bahodir Po’latov ve Nodira Aminova, İsveç mahkemesi tarafından 2013’te serbest bırakılmıştı. Dava dosyasında kamuya açık olması gereken bilgiler, neden gizlenmektedir? Yoksa bu suikasdin üzeri örtülmek mi istenmektedir?

Bundan üç yıl önce meydana gelen silahlı saldırının soruşturması, tam anlamıyla “faili meçhul” bir noktadadır. Faili meçhul cinayetler, bir ülkenin yüz karasıdır. Size güvenmiş, sizin koruma güvencenizi kabul ederek ülkenize yerleşmiş bir yabancıyı, bir Müslüman Özbek’i korumadınız, koruyamadınız. Koruyamadığınız gibi, failleri de yakalamadınız. Failler hakkında kamuoyuna bilgi vermekten de kaçınıyorsunuz?

Biz Abidhon Nazarov hocamıza yapılan suikasdin faillerini biliyoruz. Aslında bunu siz de biliyorsunuz. Bu suçluları, failleri açık açık ilan ediyoruz: Bundan önceki alim, gazeteci, siyasetçi, insan hakları savunucusu Özbekleri kim katletmişse, bu olayı planlayan ve uygulayan da odur. Daha iki ay önce İstanbul’da Abdullah Buhari hocayı öldürenler yakalandı. Katillerden Sabir Şükürov, MXX Özbekistan İstihbaratı adına çalıştığını itiraf etti. Bundan önce Abdullah Utayev, Abdulveli Qari, Muhammad Rafiq Kemalov, Alişir Saipov, İsomiddin Akbarov, Fuad Şakiri, Muxtarcan Aka’yi öldürenlerin bir kısmı belli oldu. 2000 yılında Muzaffer Avazov’u Jaslık Hapishanesi’nde diri diri haşlayarak öldüren de, bu seri cinayetleri planlayan ve uygulatan da diktatör Kerimov’un rejimidir.

İsveç devleti, Kerimov rejiminin suçlarına ortak olmak istemiyorsa failleri bulmalı, olayı karanlıkta bırakmamalıdır.

Kerimov rejiminin cinayetleri bunlardan ibaret değildir. Özbekistan’ı açık hava hapishanesine çevirmiştir. Diktatörlük yönetimi, işkencehanelerde her yıl yüzlerce kişiyi katlediyor. Çocukları zorla evlerinden topluyor ve pamuk tarlalarında ücretsiz olarak çalıştırıyor. Halkımız, tarihinde en aşağı ve en yoksul bir seviyeye düşürüldü. Milyonlarca insan bir parça ekmek bulabilmek için, evlerini yurtlarını terk edip başka ülkelere gitti.

Bugün Özbekistan’da konuşmak yasak. Serbest gazetecilik, siyaset, sivil toplum örgütlenmesi, toplantı ve gösteri düzenlemek, seçimlerde aday olmak yasaktır. Hatta minarelerden ezan okunması, kadınların başlarını örtmesi, gençlerin camiye gitmesi yasaktır.

Böyle bir zulmü insanın havsalası kabul etmiyor. Bu zulmü biz Sovyet döneminde, Stalin zamanında görmüştük.

Bu zulüm de elbette sona erecektir.

Biz Türkistanlı Müslümanlar, Orta Asya’daki bu ilkel, köhnemiş diktatörlük rejiminin biteceğine ve cinayetlerin sorumlusu seri katillerin hesap vereceğine inanıyoruz.

Allah biz bilan, Allah bizimledir.

D.TÜRKİSTAN MAARİF D. –          İHH –            MAZLUMDER –               TÜRKİSTAN-DER

 

FOTOĞRAFLAR

IMG-20150220-WA0081

IMG-20150220-WA0106

 

 

IMG-20150220-WA0080          IMG-20150220-WA0078

 

IMG-20150220-WA0123

 

IMG-20150220-WA0127

 

IMG-20150220-WA0112

 

IMG-20150220-WA0025

 

IMG-20150220-WA0003

 

IMG-20150220-WA0016

 

 

 

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın