Suriye Astana’da görüşülmeye devam ediyor

Suriye konulu 11. garantörler toplantısı, Kazakistan’ın başkenti Astana’da ikili görüşmelerle başladı.

11. garantörler toplantısı Rusya ve Esed rejimi temsilcilerinin heyetler arası görüşmeleriyle başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev, toplantıya girmeden önce yaptığı açıklamada, anayasa komitesi, İdlib’deki durum, mültecilerin sorunları ve terörle mücadele konularının ele alınacağını belirtti.

Ek olarak, alıkonulanların serbest bırakılması için oluşturulan çalışma grubunun da gün içinde 6. toplantısını yapması, geçen hafta sonu gerçekleşen ve 10’ar kişinin karşılıklı olarak salıverildiği “pilot proje”nin de gözden geçirilmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da TSİ 09.00’da toplantının yapıldığı otele geldi. BM ofisinden dün yapılan açıklamada, de Mistura’nın Anayasa Komitesi kurulması noktasında somut sonuca ulaşmak için çalışacağı dile getirilmişti.

ÖNCELİKLİ BAŞLIKLAR GERİ DÖNÜŞLER VE ÜLKENİN YENİDEN İMARI

Muhalefet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, eski Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Ahmed Tuma öncülüğündeki muhalifler, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ile görüşmelerinde geri dönüşler ve ülkenin yeniden imarı için uygun ortamın oluşmadığı, rejimin tutuklamalarının sürdüğü konusunu özellikle vurgulayacak.

Rusya, önceki toplantıda söz konusu iki konuyu gündeme getirmişti.

ÖĞLEDEN SONRA SIKI GÖRÜŞMELER OLACAK

Görüşmelere katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre Türk heyeti, toplantılarına TSİ 11.00’den sonra başlayacak.

Heyet, muhaliflerle bir araya gelecek, Rusya ve İran temsilcileriyle de ikili görüşmeler yapacak.

Yarın yapılacak ana oturum öncesinde garantörler, bugün üçlü olarak da bir araya gelecek.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, tüm tarafların TSİ 06.30 civarında Astana’ya vardığını duyurmuştu.

Türk heyetini Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal, İran’ı Önal’ın mevkidaşı Hüseyin Ensari ve Rusya’yı Lavrentyev temsil ediyor.

Askeri muhalefet heyetine eski Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma, rejime ise BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi başkanlık yapıyor.

Dünya Bültenı

Alakalı yazılar

Yorum yazın