TÜRKİYE’YE GELEN MİRZİYOYEV’E ÇAĞRI: “REFORMLAR DEVAM ETSİN”

27 Ekim 2017 Cuma Günü TÜRKİSTANDER Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında Başkan Burhan Kavuncu Türkçe olarak, Başkan Yardımcısı Namaz Normumin de Özbekçe olarak açıklama metnini okudular.

[youtube width=”300px” height=”200px”]2_EBE7sRSWQ[/youtube]

[youtube width=”300px” height=”200px”]xtXHPWUf0f4[/youtube]

Basın toplantısına dernek üyesi Türkistanlılar ve basın yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda, Özbekistan’daki reformlara destek ve yönetimden talepler içeren dövizler asıldı.
Dövizlerde yazılı olan sloganlar:
Türkçe:
-HOŞ GELDİNİZ!
-ÖZBEKİSTAN’DAKİ REFORMLARI DESTEKLİYORUZ!
-ÖZBEKİSTAN’DA DİNİ VE SİYASİ MAHPUSLAR BIRAKILSIN!
-VATANIMIZA DÖNMEK İSTİYORUZ!
-ÖZBEKİSTAN’DA İŞKENCE VE YOLSUZLUK BİTSİN!
Özbekçe:
– XUSH KELIBSIZ!
– O’ZBEKISTONDAGI REFORMALARNI QO’LLAB QUVVATLAYMIZ!
– O’ZBEKISTONDA DINIY VA SIYOSIY MAHBUSLAR
OZOD QILINSIN!
– VATANIMIMIZGA QAYTISHNI XOHLAYMIZ!
– O’ZBEKISTONDA QIYNOQLAR VA PORAXO’RLIK
TUGATILSIN!
                           
TÜRKİ̇STANDER BASIN BİLDİRİSİ VE EKİ

TÜRKİ̇STANDER (Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği) olarak 25 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’ye resmî ziyaret için gelecek olan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in bu ziyaretini destekliyor ve Türkiye’deki Türkistanlılar adına sayın Cumhurbaşkanı’na “hoş geldiniz” diyoruz.

Bu vesile ile sayın Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e verilmek üzere hazırlanan bir mektubu ekte sunuyoruz. Bu mektup Özbekistan Büyükelçiliği’ne teslim edildi. Ekteki mektup metninde özetle:

Sayın Şevket Mirziyoyev’in yönetime gelmesinden sonraki yaklaşık bir yıl boyunca yapılan konuşmalar, verilen talimat ve alınan kararlardan bazıları belirtilerek bunların olumlu karşılandığı ve bir reform döneminin başlangıcı olarak görüldüğü belirtilmiştir.

Ancak bu reformların genişletilerek devam etmesi ve halkın dini/sosyal/ siyasi hayatında özgürlüklerin ve hukukun egemen olması için bazı talepler zikredilmiştir.

2017 yılı özgürlük ve değişim için reformların başladığı bir dönemin habercisidir. Eski dönemin kalıntılarının değişime mani olmak istemesi normaldir. Ülkemizin güçlenmesi ve halkımızın mutlu olması için, devlet başkanımızın kararlılığına güveniyoruz.

Ekteki mektupta da belirtildiği gibi, artık “Kara listelerin” olmadığı, hapisteki dini/ siyasi mahkumların serbest bırakıldığı, halkımızın dini yaşayışında kendini özgür hissettiği, uluslararası itibarımızın arttığı ülkemize, biz de dönmek isteriz.

Türkiye devleti yöneticileri ile yapılacak görüşmelerde, burada bulunan muhacirlerin sorunlarını da gündeme getirmenizi ve Türkistanlı işçi, öğrenci ve göçmenlerin hayatının kolaylaştırılması için kararlar alınmasını ümid ediyoruz. Bununla birlikte biz muhacirler, vatanımıza dönme arzumuzu da size bildiriyoruz.
Halkımızın ve ülkemizin gelişmesi yolunda çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Türkistander Haber Merkezi

 

Sayın Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e verilmek üzere hazırlanan mektup:

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Yüksek Makamına
Muhterem Başkanım!

Biz Türkiye’de yaşamakta olan Türkistanlı (Özbek) muhacirleriz.
Sizin 4 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmenizi tebrik ediyoruz. İdareniz döneminde ülkemiz Özbekistan ve halkımız için başarılı, verimli, hayırlı hizmetler gerçekleşmesini,  büyük kalkınma, ıslahat ve terakki adımları atılmasını diliyor, bunun için dua ediyoruz.

Ayrıca, Başkanlık vazifesine gelmenizden sonra yapılan işler, reformlar ve diğer olumlu çalışmalardan duyduğumuz memnuniyeti bildirmek isteriz. Şöyle ki;
-Özbek halkının layık olduğu erkinlik ortamına mani olan müdahalelerin kaldırılması için yaptığınız konuşma ve talimatlar,
-Pamuk toplamada çalıştırma mecburiyetinin kaldırılması,
-Yolsuzlukla suçlanan Şöhret Gulamov ve Gülnara Kerimova gibi şahısların cezalandırılması,
-Vatana dönen yazar Nurullah Muhammad Raufhan’ın serbest bırakılması,
-Özbek yazar ve insan hakları savunucularından bir çoğunun hapisten çıkarılması,
-Dinî suçlarla suçlananların yer aldığı “Kara liste”den 16 bin kişinin çıkarılması,
-Ülkeden ayrılmış bazı siyasi liderlerin “İnterpol suçlular listesi”nden çıkarılması,
-Güzel kıraatlı hafızlar yetiştirilmesi talimatınız,
-İmam Buhari, İmam Maturidi, Ulug Beg, Harezmi gibi alimleri Özbek gençliğine örnek göstermeniz ve bu şahsiyetler ismini taşıyan Enstitüler kurulması talimatınız,
-Yurt dışına çıkış vizesi (OVIR)’in kaldırılması,
-Komşu kardeş ülkelerle sınır problemlerinin halledilmesi ve iyi İlişkiler geliştirilmesi
gibi burada sayamayacağımız daha bir çok güzel açılımlar oldu.

Bundan sonra da;
-Hapisteki dinî/ siyasi bütün mahkumların serbest bırakılması ve ülkemizin adını karalayan Caslık Hapishanesi’nin kapatılması,
-Yolsuzluk ve işkence suçlarının cezalandırılması, bundan sonra yapılamaması için gerekli önlemlerin alınması,
-Hicab takmak isteyen kadınlarımızın okullara ve diğer kamusal alanlara serbestçe girebilmesi,
-18 yaştan küçük çocukların hafızlık ve diğer dini eğitimlerinin sağlanması,
-18 yaştan küçük çocukların camiilerde namaz kılmasına izin verilmesi,
-Ezan sesinin, Müslüman ülkelerde olduğu gibi camii dışında da duyurulması,
-Eski dönemde ülkeden ayrılmak zorunda kalmış bütün dini/ siyasi muhaliflerin geri
dönmelerine imkan sağlanması,
Hususlarını arz ediyoruz.
Türkiye’de yaşamakta olan Türkistanlı hemşerileriniz ve Özbekistanlı vatandaşlarınız olarak, tekrar tebrik ediyor, Yüce Allah’tan sağlık ve başarılı hizmetler nasip etmesini diliyoruz.

25 Ekim 2017
Burhan Kavuncu
TÜRKİSTANDER  (Uluslararası Türkistanlılar Dayanış Derneği)
Başkanı

ХАЛҚАРО ТУРКИСТОНЛИКЛАР ҲАМКОРЛИК ЖАМИЯТИНИНГ БАЁНОТИ

24.10.2017

Халқаро Туркистонликлар Ҳамкорлик Жамияти  ўлароқ 25 Октябрда Туркияга расмий ташриф билан келаётган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бу зиёратини қўллаб қувватлашимизни билдирамиз ва Туркиядаги Туркистонликлар номидан Ўзбекистоннинг ҳурматли Президентига Туркияга “Хуш Келибсиз”, деймиз.

Ушбу муносабат билан ҳурматли Президент Ш. Мирзиёев номига ёзилган бир мактубни иловада тақдим қилмоқдамиз. Ушбу мактубда хусусан:

Ҳурматли Шавкат Мирзиёв раҳбар бўлгандан кейин ўтган бир йилга яқин муддат ичида ўқиган маърузалари, берган буйруқлари ва олган қарорларидан баъзилари кўрсатилиб, уларнинг ижобий қабул қилингани ва ислоҳот даврининг муқаддимаси ўрнида кўрилгани таъкидланди.

Мактубда бу ислоҳотларнинг янада кенг миқёсда давом эттирилиши ва халқимизнинг ҳаётида диний, ижтимоий ва сиёсий ҳаётида эркинликлар ва ҳуқуқ устивор бўлиши учун баъзи талабларимизни тилга келтирдик.

2017 йил Ўзбекистонда эркинликлар ва барча ижтимоий соҳаларда ислоҳотлар бошлаётган бир босқичнинг хабарчисидир. Эски давр вакилларининг бу ислоҳотларга тўсиқ бўлишга уриниши табиийдир. Мамлакатимизнинг кучли бўлиши ва халқимизнинг фаровон яшаши учун ҳурматли Президентнинг қатъий, кучли ва адолатли сиёсат олиб боришига ишонамиз.

Иловадаги мактубда айтилгани каби бундан кейинги даврда “Қора рўйхатлар” бўлмайдиган, диний ва сиёсий маҳкумлар озод қилинган, халқимизнинг ўз динини ҳаётига тадбиқ қилишда муаммоларга дуч келмайдиган ва булар орқали халқаро майдонда эътибори ортадиган мамлакатимизга биз ҳам қайтиб боришни орзу қилмоқдамиз.

Туркия давлати раҳбарлари билан учрашувларингизда бу ердаги муҳожирларнинг муаммоларини ҳам кун тартибига келтиришингизни ва Туркистонлик ишчилар, талабалар ва  бошқа муҳожирларнинг бу ердаги ҳаётини қулайлаштиришга қаратилган қарорлар олинишини умид қиламиз. Шу билан бирга биз муҳожирлар  ватанимизга қайтиб бориш истагида эканлигимизни Сизга билдирамиз.

Халқимизнинг ва мамлакатимизнинг тараққиёти йўлидаги фаолиятларингизга муваффақиятлар тилаймиз.

ТУРКИСТАНДEР ХАБАР МАРКАЗИ

 

 

Ўзбекистон Республикаси Президентига

Ҳурматли Президент Шавкат Миромонович Мирзиёев!

Биз Туркиядаги Туркистонлик (Ўзбек) муҳожирлармиз.

Сизни 2016 йил 4 декабрда президентлик сайловидаги ғалабангиз билан табриклаймиз. Президентлик даврингизнинг Ўзбекистон ва халқимиз учун муваффақиятли, самарали ва фойдали бўлишини, катта ўзгаришлар ва ислоҳотларга бой бўлишини истаймиз ва бунинг учун дуо қилмоқдамиз.

Шунингдек, Президентлик вазифасини бошлаганингиздан кейин амалга оширилган ишлар, ислоҳотлар ва бошқа ижобий жараёнлардан қониқишимизни билдирамиз.

Яъни;

-Ўзбек халқи муносиб бўлган эркинлик муҳитига тўсқинлик қилаётган омилларни  олиб ташлаш масаласида қилган нутқлар ва кўрсатмаларингиз,
– Мажбурий пахта теришни бекор қилишингиз.
– Порахўрликда айбланган Шуҳрат Ғуломов ва Гулнора Каримова каби шахсларнинг жазоланиши.
– Мамлакатга қайтиб келган ёзувчи Нуруллоҳ Муҳаммад Рауфхоннинг озод қилиниши,
-Баъзи ёзувчилар ва инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларининг қамоқдан чиқарилиши,
– Диний жиҳатдан айбланган 16 минг кишининг “қора рўйхат”дан чиқарилиши.

– Сургандаги баъзи сиёсий мухолифларнинг “Интерполнинг жиноят рўйхати” дан ўчирилиши.
– Қуръон ҳофизлари тайёрлаш ҳақидаги таълимотингиз.
– Имом Бухорий, Имом Матуридий, Улуғбек, Хоразмий каби буюк олимларимизни Ўзбекистон ёшларига намуна кўрасатишингиз ва уларнинг номлари бериладиган институтларни тузиш ҳақидаги топшириқларингиз.

– Мамлакатдан чиқиш визасининг (ОВИР) бекор қилиниши.

-Қўшни ўлкалар билан чегара муаммоларининг ҳал қилиниши ва яхши муносабатларнинг йўлга қўйилиши каби бу ерга сиғмайдиган бошқа яхши тараққийпарвар одимлар.

Бу ижобий қадамларнинг ёнида:

– Барча диний ва сиёсий маҳбусларнинг озод қилиниши ва мамлакатимиз номига қора доғ бўлган  “Жаслиқ” қамоқхонасини ёпиш.
– Порахўрлик ва қийноқлар каби жиноятлар содир қилганларни жазолаш, бундан кейин уларга йўл қўймаслик учун зарур чоралар кўрилиши,
– Ҳижобда бўлишни истаган аёл ва қизларимизнинг  мактабларга ва бошқа жамоат жойларига эркин кириши.
– 18 ёшгача бўлган болаларимизга Қуръон ҳофизлиги дарслари ва ва бошқа диний таълим бериш,
– 18 ёшдан кичкина болаларимизга масжидларда намоз ўқишга рухсат берилиши,

-Азон овозининг Мусулмон мамлакатлардаги каби жомеъ ва масжидларнинг ташқарисида ҳам эшитилиши.
– Мамлакатни тарк этишга мажбур бўлган барча диний  ва сиёсий мухолифларнинг ватанга қайтиши каби хусусларни Сизга таклиф қиламиз.

Туркистонли ҳамюртларингиз ва Туркияда истиқомат қилаётган Ўзбекистон фуқаролари сифатида Сизни яна бир бор табриклаймиз ва Аллоҳ таолодан Сизга  соғлиқ ва муваффақиятли хизматларни насиб қилишини сўраймиз.
2017 йил 25 Октябрь

ТУРКИСТАНДEР (Халқаро Туркистонликлар  Ҳамкорлик Жамияти)
Раиси

Бурҳон ҚОВУНЧИ

Alakalı yazılar

Yorum yazın