Bileşik Arap Emirlikleri İhvan ve Kardavi’yi terör listesine ekledi

Bileşik Arap Emirlikleri (BAE) Müslüman Kardeşler de dahil olmak üzere Suriye’de rejime karşı savaşan birçok grubu terör listesine ekledi. Listede Yusuf El Kardavi’nin olduğu da belirtiliyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bakanlar Kurulu’nca hazırlanan terör örgütleri listesine Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Şii Husi hareketi ve El Kaide bağlantılı Ensar El Şeria örgütü de dahil edildi.

Listeye, İhvan’a verdiği destekle bilinen ve şu an Katar’da olan Mısırlı ünlü alim Yusuf El Kardavi’nin de dahil edildiği iddia ediliyor.

Listede en dikkat çeken ayrıntı ise Suriye’de rejime karşı mücadele veren birçok grubun terör listesine alınması. Bunlardan en önemlileri rejime karşı mücadele eden en büyük koalisyon İslami Cephe bünyesinde yer alan Ahrar-ü Şam ve Liva Tevhid grupları.

Suriye’de mücadele veren Ebu Zer Gaffari, Ebu Bekir Sadık, Talha Bin Abdullah, Abdullah Bin Mübarek, Ebu Ömer, Ebu Fadl Al Abbas, Şahba ve Ammar bin Yasir gibi gruplar da terör listesinde yer aldı.

Haberde, 83 örgüt ve hareket terör listesinde yer aldı. Listenin, halkın bilinçlendirilmesi amacıyla basın yoluyla ilan edildiği ifade edildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından BAE ülkeye ekonomik destek sağlayan ülkelerin başında geliyor. Darbeden sonra BAE, Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mısır’a 4 milyar doları petrol ürünleri olmak üzere toplam 15,9 milyar dolarlık yardımda bulunmuştu. Mısır ve BAE arasında imzalanan protokol gereği yeni yardım paketiyse 4,8 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

BAE, Suudi Arabistan’ın Müslüman Kardeşler’i terör örgütü ilan etmesine de destek vererek, tüm ülkelere ‘İhvan’a karşı birleşin’ çağrısı yapmıştı.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın