Rus papaz: İlk Hristiyanlar Müslümanlar gibi oruç tutardı

Rusya’da bir papazın ilk Hristiyanların da Müslümanlar gibi oruç tuttuğunu söylemesi büyük yankı buldu

Rus Ortodoks Kilisesi papazlarından Andrey Kuraev’in ilk Hristiyanların da Müslümanlar gibi oruç tuttuklarını söylemesi ülkede geniş yankı uyandırdı.

Andrei Kuraev’ın internette yayınlanan Hıristiyanların oruç tutma yöntemi hakkındaki fikirleri geniş yankı buldu. Papazın konuşmasının Hıristiyanların oruç ayının başlangıcı öncesi yayınlanması ise dikkat çekti.

Andrew Kuraev açıklamasında şunları söyledi: “Hıristiyanlar büyük oruç ayına giriyorlar. Ancak bizim tuttuğumuz bu orucu ne Mesih ne de onun havarileri biliyorlardı. Bu şekilde oruç tutmak daha sonraki dönemlerde, yani Hıristiyan tarihinin 4-5’inci yüzyıllarında ortaya çıkmıştır. İlk yüzyıl Hıristiyanları ise bugün Müslümanlar nasıl oruç tutuyorlarsa öyle oruç tutmuşlardır. Yani oruç bütün gün boyunca, sabahtan akşama kadar kişinin kendini yeme ve içmeden alıkoymasıdır. Ve buna göre, Hıristiyanlık tarihinin ilk yüzyıllarında şimdiki gibi oruç tutanlar “yalın gıda” ya da “yalın püresi” yememişler. Oruçlu kişi oruçlu olduğu sürece hiçbir şey yememiş ve içmemiştir.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın