“Türkistan-Der ”Taziyesi

“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun”

Kırgızistan’ın ünlü insan hakları aktivistlerinden Özbek asıllı Ravşan Gapurov hayatını kaybetti. Ravşan Gapurov 2014 yıl Nisan ayında Uluslararası Türkistanlılar Kurultayına katılmıştı. Biz merhum dostumuza Allah’tan rahmet, ailesine sabır dileriz.

Kırgızistan Adalet ve Hakikat Hukuk Merkezi başkanı, Özbek asıllı insan hakları aktivisti Ravşan Gapurov 59 yaşında vefat etti.

Ravşan Gapurov 1955 yılında Oş ilinin Karasu şehrinde doğmuştu. BBC Özbek Servisi’ne bir yıl önce verdiği demeçte çocukluğunda adaletli bir hakim olmayı arzu ettiğini söylemişti.

Ravşan Gapurov 1988 yılından itibaren insan hakları savunucusu olarak çalışıyordu. Gapurov, insan hakları mücadelesinde devlet yetkililerine karşı koyduğu için 5 defa hapse atılmıştı. Son olarak 2008 yılında dini karışıklığa teşebbüs ve “Hizbut-tahrır” örgütüne üyelikten 1 yıl hapse mahkum edilmiş, ama mahkumiyet kararı üst mahkeme tarafından bozulmuştu.

Gapurov son olarak 2010 senesinde Kırgızistan’da Özbek azınlığa karşı işlenen katliam dosyaları üzerinde çalışıyordu ve vatanında devlet yönetiminin işlevsizliğini savunuyordu.

“Türkistan-Der” Haber Merkezi

03.09.2014

Alakalı yazılar

Yorum yazın