32 Uygur’a internette video paylaşma cezası

Doğu Türkistan’da internet üzerinden dini video paylaşan 32 Uygur’a çeşitli oranlarda hapis cezası verildi

Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara yaptığı zulüm sınır tanımıyor. Şimdi de 32 Müslüman Uygur, internette yaptığı dini paylaşımlar sebebiyle 4 ila 15 yıl arasında hapis cezası aldı. 3 tanesi ise müebbet ceza aldı. Çin, paylaşılan videolar ‘radikal ve aşırı’ içerik olarak kabul ediyor ve suç sayıyor.

Associated Press’in haberine göre Uygur Özerk Bölgesi olarak tanımlanan Doğu Türkistan’da 32 Müslüman internette video paylaştığı suçlaması ile hapse atıldı. Bunlardan üçü ömür boyu hapis cezasına mahkum edilirken kalanlara 4 ila 15 yıla kadar hapis cezası verildi. Çin savcılığına göre bu Müslümanların internetteki yayınları saldırılar için ilham kaynağı oluyor.

Çin işgal güçleri Doğu Türkistan’da geniş kapsamlı operasyonlara devam ediyor. Bu operasyonlar 2015 yılının Haziran ayına kadar sürecek. Çin, operasyonlar kapsamında son 15 günde 30’dan fazla’ İslami gruplar ve hücre’nin ortadan kaldırıldığını bildirdi. Çinli yetkililer, bunların El-Kaide ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor.

Müslüman Uygurların ana vatanı olan Doğu Türkistan Çin’in en sorunlu bölgesi olarak görülüyor. Bölge nüfusunun yarısından fazlası Uygurlardan oluşan Müslümanlardan oluşuyor.

Dünya Bülteni

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın