Tacikistan’da Hacca gitmek yerine parayı halkın ihtiyaçlarına kullanma teşvik ediliyor

05.06.2018

Tacikistan’da Hac mevsimi arifesinde bu ibadeti yerine getirmek isteyenlerin paralarını hayır işlerine kullanma kampanyası başlatıldı.

Tacik televizyonu ve resmi medyası Hacı adaylarının Hacca gitmekten vazgeçerek paralarını sosyal tesislerin inşası veya tamirine kullandıkları hakkında bir dizi makale ve programlar yayınlıyor.

Hamadoniy ilçesi sakını Rahmonali Şerifov’un Hac’a gitmek yerine bir spor sahası kurmaya karar verdiği belirtildi. Panj ilçesinde ise Hac adayları bu ibadet için topladıkları paraları yollar, tıp merkezleri ve okul sınıflarının inşası için harcadıklarına dair haberler var.

Aynı zamanda, Tacikistan Dini İdaresi sözcüsü Afşin Muqim “Ozodlik” radyosu Tacik Hizmetine verdiği demeçte, böyle hayırseverlik işlerini Müslümanlar kendi istekleri ile yaptıklarını söyledi.

Tacikistan’da, Hac ile birlikte diğer İslami organizasyonlar da yeniden düzenleniyor. Bazı ilçeler yöneticileri toplu iftar yerine çocuk, özürlülere ve yaşlılar evlerine yiyecek dağıtma tavsiyesinde bulunmuştur.

Tacikistan’daki din özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar, ABD Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere uluslararası örgütler ve yabancı devletler tarafından devamlı olarak eleştirilmektedir.

Ozodlik

Alakalı yazılar

Yorum yazın