İSTANBUL MÜFTÜSÜ’NE ZİYARET

İSTANBUL MÜFTÜSÜ’NE ZİYARET

10.07.2017

4 Temmuz Salı günü, Türkistander yöneticileri yeni İstanbul Müftüsü Hasan Kâmil Yılmaz’ı ziyaret etti. Ziyarete Türkistander Başkanı Burhan Kavuncu, Başkan Yardımcıları Namaz Nurmumin ve Osman Öztürk ile Dernek yöneticisi Zöhreddin Zaynobidinov katıldı. Ziyaret sırasında Müftü Yılmaz’a Özbek döppisi ve çopan giydirildi. Ardından Müftü Yılmaz, Türkistander heyeti ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ziyaret vesilesiyle İstanbul’daki Türkistanlıların eğitim, ibadet ve diğer sorunları gündeme geldi. Muhacirlere yönelik ayrımcı ve yabancı düşmanı tutumların müslüman kardeşliğine, ensar-muhacir hukukuna yakışmadığı konusunda görüş birliği ifade edildi.

Türkistanlı çocukların dini eğitimleri için mevcut çalışmaların kurallara uygun olarak düzenlenmesi hususunda görüş teatisinde bulunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı yeni Kur’an Kursları teşkil edilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca İstanbul’da muhacir ve mülteci nüfusunun yoğun olduğu mahallelerde, camiilerde görev yapan hocaların, göç/ göçmenlik/ muhacirlik/ mültecilik ve kardeşlik, ensarlık gibi konularda halkı aydınlatması talebi dile getirildi.

Ziyaret sonunda İstanbul Müftüsü Hasan Kâmil Yılmaz Türkistanlılara bir seccade hediye etti.

Aynı sırada İstanbul Müftülüğü’nü ziyarete gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de İstanbul’daki Türkistanlıların hatırlarını sordu ve selam yolladı.

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar, oturma odası, masa ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Alakalı yazılar

Yorum yazın