Taliban etkisi: Özbekistan güvenlik güçleri radikal gruplar üzerindeki kontrolü sıkılaştırıyor

Eylül ayında Özbek kolluk kuvvetleri radikal dini gruplara karşı mücadelesini hızlandırdı ve aktif dini grupların adreslerine baskın düzenledi.

Azadlık’ın kolluk kuvvetlerindeki kaynaklarına göre, bu önlemler Afganistan’daki iktidarın Taliban’a devredilmesi ve Özbekistan’da dini radikalizm tehdidinin artmasından sonra başladı.

Surkhandarya bölgesindeki kaynaklara göre, Afganistan sınırındaki bölgelerde Devlet Güvenlik Teşkilatı ve İçişleri Bakanlığı’nın denetimi güçlendirildi. Genel olarak, dini bir tabakaya sahip ailelerin ve tesettürlü kadınların aileleri üzerindeki kontrol güçlendirildi.

Özbek İçişleri Bakanlığı’na göre, geçtiğimiz ay içinde çoğu Hizb-ut Tahrir üyesi olduğundan şüphelenilen yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı.

Resmi verilere göre , Özbekistan Ceza Kanunu’nun 159 ve 244 2. maddeleri uyarınca ceza davalarında çeşitli sürelerle yaklaşık 100 tutuklu gözaltına alındı . Geri kalanlar İdari Suçlar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca idari sorumluluğa getirildi.

Aynı zamanda, İçişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, sosyal ağların Özbek kesimi de dahil olmak üzere Özbek toplumunun İslamlaşma sürecinin son birkaç yılda yoğunlaştığına dair korkular var.

– Uzun süredir çeşitli radikal grupların daha aktif hale geldiğine dair sinyaller alınıyor. Bilirsin, her zaman gözetim altındaydılar. Ancak Güvenli Bölge Harekatı’nın başlamasının ardından adreslere baskın düzenlendi ve maddi delili olan kişiler gözaltına alındı. Çoğu daha önce cezaevlerinde görev yapmış listelerde ön olarak yer aldı. Arananlar listesinde olanlar var …, – isminin açıklanmaması koşuluyla, Taşkent’in ilçelerinden birinde İçişleri Bakanlığı’nda müfettiş olarak çalışan Özodlik’in bir kaynağı dedi.

Başka bir eski İçişleri Bakanlığı yetkilisine göre, son yıllarda böyle bir baskın olmadı.

Ona göre, Shavkat Mirziyayev’in iktidara gelmesiyle, dini özgürlüklerin sağlanması, “kara listeye alınanlar” üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması, bir dizi tutuklu inananın serbest bırakılması, dini nüfusun ve inananların sayısının korkularını önemli ölçüde ortadan kaldırdı. hükümette arttı.

Aynı zamanda, eski müfettiş, Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesinin de Özbekistan’daki dindar insanlara Taliban desteğinin bir işareti olduğunu öne sürdü.

Özbekistan’daki dini konuları takip eden bir Özbek gazeteciye göre, Taşkent ve diğer bazı bölgelerdeki tutuklamalar ülkenin dini cemaati arasında paniğe neden olmadı.

Çoğu durumda bu tür tutuklamaların asılsız suçlamalarla veya yasaları ihlal ederek yapıldığından, İslam Kerimov döneminde bu tür davaların hızla kamuya açık hale geldiğini hatırlattı.

Ancak Shavkat Mirziyayev iktidara geldiğinden beri hiçbir toplu tutuklama, yargılama veya tutuklama olmadı.

Sosyal ağlarda, bir dizi aktivist, gazeteci ve siyaset bilimci, Afganistan’da Taliban’ın iktidara gelmesiyle, sosyal ağlardaki dini ve laik tabakalar arasındaki uçurumun arttığını, özellikle Taliban’ı destekleyen Özbeklerin sayısının arttığını belirtiyor. .

İslam Kerimov döneminde Afganistan, dini radikalizmin ve uluslararası terörizmin kaynağı olarak görülüyordu. Hükümet sadece Afganistan’da radikal gruplara katılan Özbekleri değil, akrabalarını da sıkı bir şekilde kontrol etti. Özbek kolluk kuvvetleri, radikal dini gruplara mensup veya bunlarla bağlantıları olduğundan şüphelenilen bağımsız inananlara sistematik işkence yapmakla da eleştirildi.

Eleştirmenler, Kerimov rejimini güvenlik ihlallerini haklı çıkarmak için İslami radikalizm tehdidini kullanmakla suçladı.

Çeşitli tahminlere göre, İslam Kerimov döneminde dini ve siyasi suçlamalarla mahkumların sayısı 12.000’e ulaştı.

İslam Kerimov’un 2016’da vefatından sonra, halen başbakanken Shavkat Mirziyayev, din politikasında reform sözü verdi, özellikle tutuklama, tutuklama ve ceza infaz prosedürünü basitleştirdi.

Yasaklı dini örgüt ve hareketlerin binlerce şüpheli üyesi kara listeden çıkarıldı. Shavkat Mirziyayev bir konuşmasında bu listelerdekilerin sayısının 17 bine ulaştığını, kendisinden çıkarılanların sayısının ise 16 bin olduğunu söyledi.

Analistler, Özbekistan’ın İslam Kerimov’un yönetimi sırasında sürekli olarak kısıtlanan dini özgürlüğü geri kazandığını, ancak içeride ve dışarıda dini radikalizm tehdidini artıran faktörlerin devam ettiğini söylüyor.

https://rus.ozodlik.org/a/31491680.html

Alakalı yazılar

Yorum yazın