Türkmenistan Afganistan sınırındaki mültecilere giriş izni vermiyor

23.05.2015

Rus “Nezavisimaya gazete”nin haberine göre Afgan hükümeti ve Taliban militanları arasındaki çatışmalardan kaçan yaklaşık 900 Türkmen aile Türkmenistan sınırında yardım bekliyor.

Hükümet güçleri ve İslami radikal hareket arasında kuzey Afganistan’da devam eden yoğun çatışmalar neticesinde bölgedeki kaçaklar sayısını ciddi artırdığı bildirildi.  Etnik Türkmenlerden oluşan 900’den fazla ailenin Türkmenistan topraklarında geçici sığınma talebinde bulundukları açıklandı.

Habere göre, Aşkabat resmileri olup bitenleri görmezden geliyor ve aynı zamanda mülteciler için Türkmenistan sınırını kapalı tutuluyor.

Afgan medyası ve “Azatlık” Radyosu Türkmen servisine göre, Taliban bölgede birçok köyleri ele geçirdi. Hükümet güçleri buna karşı hava saldırılarında bulundu.

“Azatlık” Radyosuna Ahsak köyü sakını olan ve olaylara tanıklık eden Hacı Muhammed Emin gördüklerini şöyle anlattı:

“Uçakların attığı bombalardan en çok zararı sivil insanlar gördüler. Yüzlerce kişiler savaş alanından kaçmayı başardı. Bu insanlar Türkmenistan sınırlarına kaçtılar. Onlardan bazıları sınırdaki Murgab nehrini geçmeye bile başardılar. Ancak Türkmenistan sınır muhafızları onlara sınırı geçmeye izin vermedi”.

Türkmenistan sınırında yaşayan etnik Türkmenler esasen 1920-1930 yıllarında Sovyet iktidarından kaçarak Afganistan’ın kuzey-batı illerinde yaşayan kabileleri oluşturuyorlar.  Uzak vakit kendilerinden söz ettirmeyen bu insanlar Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle ​​kendi kimliklerini ortaya koymaya başladılar.

Bu Türkmen kabileleri vekillerine göre onların ataları şimdiki Türkmenistan’ın doğal gaz zengini olan Serah ve Merv vahalarında yaşamışlar.

Alakalı yazılar

Yorum yazın