Andican Katliamı Sorumlusu Generale Müebbet Hapis Cezası veridi

 

Özbek İstihbarat (MXX- SNB) generali Shuhrat G‘ulomov ömürboyu hapse mahkûm edildi

Taşkent’deki kaynakların BBC’ye bildirdiğine göre, Özbekistan İstihbaratı MXX (SNB) Başkanı’nın sabık birinci yardımcısı Shuhrat G’ulomov (Şöhret Gulamov) ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. BBC kaynaklarının doğruladığına göre, Gulamov mali zarar vermekten de suçlu bulundu. Karar Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek Askeri Mahkemesi tarafından verildi.

Bu yılın Ocak ayında MXX (Milli Xavfsizlik Xizmati- Özbek istihbarat teşkilatı) Başkanı’nın birinci yardımcısı 51 yaşındaki Şöhret Gulamov’un görevinden alınıp, SNB’nin Surxondaryo vilayeti yönetimine atandığı haber verilmişti.

Sosyal medyada yazılanlara göre, SNB generali Şöhret Gulamov teşkilatdaki görevine de Surxondaryo’da başlamıştı. Şarkiyat alanında geniş bilgi sahibi olan Gulamov, Afganistan ve Tacikistan konularında yetkin uzman idi.

Farklı kaynaklar Gulamov’un, 2005 yılındaki Andican katliamından sonra eski Başkan İslam Kerimov’un gözüne girdiğini bildirmekteler.

2007 yılında Kerimov tarafından Gulamov’a “Özbekistan Kahramanı” unvanı verildi.

Haberlerde SNB’nin yine kudretli bir generali olan Hayat Şerifhocaev ile Söhret Gulamov arasında 2006-2013 yılları arasında geçen iç mücadelenin, Gulamov’un zaferi ile bittiği belirtilmekte. Fakat Özbekistan’da hükûmet değiştikten sonra, Gulamov’un da parlak adımlarına engeller konulmaya başlandı.

Bundan kısa bir süre önce de, dört yıldan beri  Özbekistan’ın Amerika Büyükelçisi olan ağabeyi Bahtiyar Gulamov’un görevinden alındığı haber verilmişti.

ғуломов

Şöhret G’ulomov ortada

BBC Özbek

 

Leave a Comment