Doğu Türkistan’dan acı haber geldi: Allah aşkına lütfen ses çıkartın!

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Abdürreşit Celil Karluk’un Doğu Türkistan’da bulunan aile fertlerinden acı haberler aldığı öğrenildi.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan Karluk, aile fertlerinin durumuna ilişkin bilgi verdi.

Yıllardır Kaşgar’daki ailesiyle iletişim kuramadığı öğrenilen Karluk’un dün dolaylı yollar aracılığıyla ailesi hakkında çok vahim haberler aldığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre Abdürreşit Celil Karluk’un bir kardeşi işkence sonucunda felç edildi. Karluk diğer kardeşlerinin de toplama kampında olduğunu söyledi.

Abdürreşit Celil Karluk’un 80 yaşındaki annesinin yanı sıra yeğenlerinin akıbetinin de belirsiz olduğu ifade edildi.

“Çin yönetimi hesap versin!” ve “Akrabalarım Nerede?” ifadelerini kullanan Abdürreşit Celil Karluk’un ailesinin durumuna dair verdiği bilgiler şu şekilde:

Annem Havahan Mehmet

En son Mart 2017 tarihinde telefonda konuştum. Daha sonra birkaç kere aradıysam da konuşamadım. Sonra yurt dışından arandıklarında sorgulandığını, hatta götürüldüğünü öğrenince arayamaz oldum.

En çok hasta olduğunu, yanında bakmakla yükümlü kardeşim kampa götürüldüğünden maddi olarak ciddi sıkıntıda kaldığını öğrendim. Durumu kritik imiş.

Ağabeyim Turdihacı Celil

Doğrudan veya dolaylı olarak iletişim kurulamadı. Dolayısıyla onun kendisi, eşi, çocukları ve onlarca torunlarının durumundan habersizim.

Ağabeyim Abdülhamit Celil

Urumçi’de bilinmeyen bir kampta tutulduğunu, eşi ve iki çocuğundan haber alınamadığını öğrendim. Daha fazla bilgi edinemedim.

Kardeşim Cabbar Celil

2017 yılında kampa götürüldüğünü ve oradaki işkenceler sonucunda bütün vücudunun felç edilerek eve çıkartıldığı, konuşamaz halde yatalak olduğu, tedavi ettirilemediği, eşinin kampta tutulduğu ve dört çocuğunun akıbetlerinin belirsiz olduğu iletildi.

Kardeşim Abdülgaffar Celil

2017 yılında kampa götürüldükten sonra 11 yıllık ağır çalışma kamp cezasına çarptırıldığı, eşinin ise kamplarda tutulduğu, üç cocuğunun kimsesiz kaldığı bilgisi ulaştırıldı.

Abdürreşit C. KARLUK/ئابدۇررەشىد ج.قارلۇق@c_karluk

Sadece vicdan ehline sesleniyoruz: Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun! https://twitter.com/uygurhaber/status/1200163124969689088 …Uygur Haber@UygurHaberDeğerli hocamız Prof. @C_Karluk, yıllardır Kaşgar’daki ailesiyle iletişim kuramıyordu.
Dün dolaylı yollardan Çok vahim haberler aldı.
Bir kardeşi işkence sonucu felç edilmiş. Diğerleri de Toplama kampında.
Bakıcısız kalan 80 yaşlı annesi ve yeğenlerinin akıbeti belirsiz. https://twitter.com/c_karluk/status/1200122375125323779 …
2907:57 – 29 Kas 2019Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik31 kişi bunun hakkında konuşuyor

“VİCDAN EHLİNE SESLENİYORUZ”

Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan ve ailesinin durumuna dair bilgi paylaşan Abdürreşit Celil Karluk, konuya ilişkin bir diğer paylaşımında “Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun!” ifadelerini kullandı.

Karluk, zalim Çin’in toplama kamplarında felç edilen kardeşine dair yapmış olduğu paylaşımda da “Bu kardeşim kendi haliyle ailesini geçindiren köy hayatı yaşayan kimseydi. Ey zalim Çin, o sana ne yaptı ki bu hale getirdin, bu kadar işkence ve zulüm yaptın, yetmedi tedavi hakkını da gaspetmişin !!!” dedi.

Abdürreşit C. KARLUK/ئابدۇررەشىد ج.قارلۇق@c_karluk

Bu kardeşim kendi haliyle ailesini geçindiren köy hayatı yaşayan kimseydi. Ey zalim Çin, o sana ne yaptı ki bu hale getirdin, bu kadar işkence ve zulüm yaptın, yetmedi tedavi hakkını da gaspetmişin !!! @tcbestepe @USEmbassyTurkey @ChinaEmbTurkey @bbcturkce @parlabest @AidUyghur https://twitter.com/c_karluk/status/1200122940743979008 …Abdürreşit C. KARLUK/ئابدۇررەشىد ج.قارلۇق@c_karlukÇin yönetimi cevap versin!/Waiting for the response from Chinese administration!/等待中国政府之回应!: Akrabalarım Nerede?/Where is my family members?/我的家人在哪里???

https://www.milligazete.com.tr/haber/3394109/dogu-turkistandan-aci-haber-geldi-allah-askina-lutfen-ses-cikartin

Alakalı yazılar

Yorum yazın