TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Yarın Türkistanlılar ve Türkistan dostlarının katılımı ile, Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği öncülüğünde bir Basın Açıklaması yapılacaktır. Konuyla ilgili ÇAĞRI METNİ aşağıdadır.
Teşriflerinizi rica ederiz.

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Yer: Beyazıt Meydanı- İSTANBUL
Tarih: 23 Şubat 2019 Cumartesi
Saat: 11.00

ÇAĞRI METNİ
#BendeUygurum #BendeDoğuTürkistanlıyım
Basın Açıklamasına Davet
Malumunuz olduğu üzere Doğu Türkistan’da Çin Hükümeti, Uygurları maddi ve manevi anlamda asimile etmek üzere adına “Eğitim Kampları” dedikleri bir nevi “Nazi Toplama Kampları” kurmuştur. Zikredilen kamplara başta aydın, sanatçı, din ve iş adamları, ünlü sporcular ve kanaat önderleri olmak üzere milyonlarca Doğu Türkistanlı rızası olmadan yerleştirilmiştir. Toplama kamplarında ırkî ve dinî aşağılama esaslı Çinlileştirme projesi yürütülmektedir. Son zamanlarda bu insanlık dışı uygulama dünya gündeminde yer almıştır. Konu Türkiye halkı ve hükümetini de endişeye sevketmiştir.
Doğu Türkistan’da yaşananların Ülkemiz kamuoyunda geniş yankı bulması üzerine Dışişleri Bakanlığımızın ve Hükümet süzcüsünün de Çin’in toplama kamplarını eleştiren sert çıkışları olmuştur. Bu açıklamalar Çin Hükümeti nezdinde yankı bulmuş, dünyaca ünlü Uygur Ozanı Abdurrehim Heyit’in kampta şehit edildiği haberinin yayılması üzerine Çin yönetimi Heyit’in hayatta olduğuna dair 26 sn’lik bir video kaydı yayımlamak zorunda kalmıştır.
İşbu nedenle 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Türkiye’deki Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak Türkiyemizin Uygur kardeşleri için yaptığı bu haklı ve yerinde yapılan çıkışının arkasında durarak elini güçlendirmek ve Türk kamoyuna da Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan akrabalarımıza sahip çıkmaktığımızı gösterebilmek ve bu mesele üzerine dikkatleri bir kez daha çekmek amacıyla sessiz ve barışçıl bir Basın Açıklaması yapmak arzusundayız.
İşbu maksadın gerçekleşmesi için Beyazıt Camii meydanında toplanıp bir basın açıklaması düzenlemekteyiz, sizlerin bu etkinliğimize katılmanız bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Şahsınız, kuruluşunuz, çevrenizin katılımı ve bu faaliyetin geniş kitleye ulaşımında katkılarınızı istirham ederiz.

Hidayet OĞUZHAN
Genel Başkan
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Plarformu
Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti
İletişim: 05323856574
Etkinlik Yeri: Beyazıt Camii Meydanı
Toplanma Tarih ve Saat: 23 Şubat 2019 -11.00
Basın Açıklaması: 12:00

Alakalı yazılar

Yorum yazın