Tacikistan’a bölgenin en büyük kargo terminali açıldı

Duşanbe Uluslararası havaalanında yer alan ve Japonya Hükümetinin 17,5 Milyon dolarlık desteği ile inşa edilen Orta Asya’daki en büyük kargo terminali Pazartesi günü faaliyete başladı.

Açılış törenine, Tacikistan Başbakan yardımcısı Kohir Rasulzoda ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Bakanı Shinichi Kitaoka katıldı.

Kargo terminalinin toplam alanı 3,713 metrekare ve kargo alanı 2 bin 400 metre kare. Personel için iki katlı ofis binası büyüklüğü bin 313 metrekare. Kargo terminalinde et ürünleri ve meyvelerin depolanması için buzdolapları ve kargo güvenliği için özel röntgen cihazları bulunuyor.

25 Haziran’da Ozodi radyosuna konuşan Duşanbe havaalanı yetkilisi Odil Boboev, kargo terminalinin kendi alanında Orta Asya’nın en büyüğü olduğunu ve 20 bin ton yiyecek ve meyve depolanma kapasitesine sahip olduğunu bildirdi.

Tacik yetkili yaptığı açıklamada, “Şimdi bu kargo terminalinin açılmasıyla beraber farklı ülkelerin işadamları diğer ülkelere buradan tarım veya et ürünleri gönderebilirler” dedi.

Alakalı yazılar

Yorum yazın