Tacikistan çevre ülkeleri “Su sorununu” konuşmak için topladı

Tacikistan’da bölge ülkelerinin ve su sorunu yaşayan ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının katılımıyla “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Su” Uluslararası On Yıllık Eylem Konferansı başladı

21.08.2018

Tacikistan’da bölge ülkelerinin ve su sorunu yaşayan ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının katılımıyla “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Su” Uluslararası On Yıllık Eylem Konferansı Duşanbe’de başladı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon’un açılış konuşmasıyla, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen ve Uluslararası Afet Eylemi, ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Su’, 2018-2028 ‘den yapılan üst düzey konferans, bu sabah Tacik başkent Duşanbe’de başladı .

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve UN-Water Başkanı Michel Jarraud gibi BM yetkililerinin yanı sıra, dünya çapında 110 ülkeden ve Tacikistan’ın komşu ülkeleri, Türkmenistan, Afganistan ve Pakistan da katılıyor.

İran, iki gün süren etkinliğe Enerji Bakanı Rıza Ardakanyan’ın başkanlık ettiği bir heyetle katılıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) Kararları’nın bu konudaki başlatıcısı olan Tacikistan, küresel gündemde su konularını aktif olarak destekliyor ve bugüne kadar birçok uluslararası su etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Dünya Bülteni.

Alakalı yazılar

Yorum yazın