Tacikistan Ulema Konseyi: İran dost ülke ünvanını hak etmiyor

Tacikistan Ulema Konseyi İran’ı ülkeyi karıştırmakla suçladı

28.05.2018

Tacikistan Ulema Konseyi (UK) İranlı yetkilileri mevcut hükümetin muhaliflerini kullanarak Tacikistan’daki durumu istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

Ülkede İslami merkezin bir parçası olan Tacikistan Ulemâ Konseyi 25 saygın din aliminden oluşuyor. Bu Konsey Hanefi mezhebi hükümlerine uygun olarak fıkıh üzerinde fetvalar veriyor, Müslümanların eğitimi ile ilgileniyor ve aynı zamanda tartışmalı dini sorunları çözüyor.

UK 23 Mayısta dini idare web sitesinde yayınlanan resmi açıklamasında “İran kendi hedeflerine ulaşmak için Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen’de istikrarı bozma ve savaş süreçlerine katılmıştır. Şimdi de bu ülke tahrikçileri kullanarak Tacikistan barış ve huzur yok etmeye çalışmaktadır” denildi.

Tacik Ulemasının açıklamasında yine ” İran kendi avantajı ve çıkarları için çeşitli hudutlarda durumu destabilize etmeye çalıştığına ve amaçlarına ulaştıktan sonra elde ettiklerini İslam ve Müslümanların düşmanlarına terk ettiğine kesinlikle inanmaktayız”, denildi.

Ulema Konseyi’nin bu açıklamasının Duşanbe’deki İran büyükelçiliği önünde 21 Mayıs’ta gerçekleşen protesto gösterinden 3 gün sonra yapıldığı dikkat çekti.

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın