Rusya, Orta Asya ülkeleri ile askeri tatbikatları artırıyor

25.04.2018
Rusya, Orta Asya ülkeleri ile askeri tatbikatları artırıyor

Rusya Kolektif Güvenlik anlaşması Örgütü ülkeleri ile askeri tatbikatlara hız verdiğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO)’nün Afganistan’ın kuzey vilayetlerine militanların nüfuzunu önlemek için tedbirler aldığını söyledi.

Salı günü Pekin’de Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) üyesi devletlerin savunma bakanlarının toplantısında konuşan Şoygu, “Bu amaçla, bölgedeki ortaklarımızın ortaklaşa, silahlı kuvvetlerin savaş becerilerinin güçlendirilmesi kullanımlarını planlamak için yardımcı olmak, modern silah ve askeri teçhizat ile donatmak, Tacikistan ve Kırgızistan’da Rus askeri üslerinin savaş hazırlıklarını yükseltmek gibi bir dizi tedbirler alıyoruz” dedi.

Rusya Savunma Bakanı yaptığı açıklamada mart ayında Tacikistan ve Kırgızistan’da bu yıl terörle mücadele konusunda tatbikatlar yaptıklarını söyledi.

2018 yılı anti-terör çalışmaları kapsamında Kırgızistan’ın Issık-Kul bölgesinde Eylül ayında ortak bir tatbikat planlandığını söyledi. 2018 Ekim ayında farklı güvenlik güçleri katılımı ile Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan’ın katılacağı bir dizi tatbikat yapılacağını açıkladı.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, 7 Ekim 2002 tarihinde altı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkesi (Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Beyaz Rusya ve Ermenistan) tarafından kurulan hükûmetlerarası askerî ittifaktır.

Türkistander Haber Merkezi

Alakalı yazılar

Yorum yazın