Şevket Mirziyayev ve Gurbanguly Berdimuhamedov ortak açıklama imzaladılar

24.04.2018

Taşkent’te 23 Nisanda yapılan Özbek-Türkmen görüşmelerinden sonra ikili belgelerin imza töreni yapıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov basın toplantısında ortak basın açıklaması yaptılar.

Özbekistan ve Türkmenistan arasında bölgelerarası işbirliğinin gelişmesi, ticaret evlerinin açılması, iş konseylerinin organizasyonu, ulaşım, geçiş, tarım, bilim ve teknoloji, sendikalar, spor ve diğerleri konusunda 17 belge imzalandığı belirtildi.

Ayrıca ziyaret kapsamında, iki ülkenin yükseköğretim kurumları ile bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliği konusunda 15 belge imzalandı.

Basın açıklamasında “2017 yılı, Özbek-Türkmen ilişkilerinde tarihi dönem haline geldi ve imzalanan tüm anlaşmalarımız tam olarak uygulanıyor. Bugünkü toplantımız da çok verimli geçti ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğimizi ayrıntılı olarak ele aldık ve ilişkilermizse çözülmemiş sorunlar kalmamıştır. Yaptığımız her şey çocuklarımızın geleceği ve halkımızın iyiliği içindir”, dedi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev.

Özbekistan’ın TAPİ, yani Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz iletişim projesine katılacağı da belirtildi.

Türkistander Haber Merkezi

Alakalı yazılar

Yorum yazın