ZEYTİNBURNU’NDA SÜMELEK ŞENLİĞİ

 2 Nisan 2018

Türkistander 1 Nisan Pazar günü, İstanbul Zeytinburnu’nda SÜMELEK DAĞITMA etkinliği düzenledi. Türkistanlı hanımlar tarafından 10 gün boyunca hazırlanan “Sümelek tatlısı” Emine İnanç Camii önünde ikindi namazından sonra halka dağıtıldı.

Türkistan’da yüz yıllardan beri her yıl baharın gelişi, SÜMELEK ŞENLİKLERİ ile karşılanıyor. Sümelek tatlısı, taze buğdayın çimlendirilmesi ile şeker katılmadan yapılmaktadır. Havalar ısınır, çiçekler açarken Ortaasya insanı içinde çoğalan sevinci, baharın bereketi olan taze buğdaydan ürettikleri “Sümelek tatlısı” ile paylaşır. Sümelek’in yapımı, dağıtılması ve yenilmesi, insanların tabiat ve Allah ile kurdukları dostluğun bir tezahürüdür.

SÜMELEK TATLISI, dualar ve ilahilerle pişirilir, Allah’ın bize vermiş olduğu nimetlere ve baharın gelişine hamdedilir, komşulara/ halka dağıtılır. Her derde deva, bolluk ve berekete vesile olduğuna inanılan “sümelek tatlısı”, tamamen doğal ve şifa kaynağıdır:

Türkiye’de yaşayan Türkistanlı muhacirler burada da devam ettirdikleri Sümelek geleneğini, bu sene, Küçük Türkistan dediğimiz Zeytinburnu’nda yerli halkla paylaştılar. Oldukça ‘mazalik’ (lezzetli) olan Sümelek, Türkiye’liler tarafından da beğenildi. Bolluk, bereket ve şükür dualarıyla yapılan tatlı aynı duygularla yenildi. “Türkiye- Türkistan” dostluk ve kardeşliği bir adım daha güçlendi.

    

 

 

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Alakalı yazılar

Yorum yazın