Kazak lider nevruz için Özbekistan’a gitti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 21 Mart Nevruz Bayramı’nda Özbekistan’ın Semerkand şehrini ziyaret etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 21 Mart Nevruz Bayramı’nda Özbekistan’ın Semerkand şehrini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Nazarbayev burada Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyayev tarafından ağırlandı.

1. Orta Asya Liderler Zirvesi sonrasında iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerin devamı olarak Kazak Cumhurbaşkanı Semerkand’da Nevruz kutlamalarına katıldı. İki Cumhurbaşkanı Semerkand Forumu’nda bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflar ikili ilişkilerde yükselen işbirliği trendinden dolayı memnuniyetlerini belirttiler.

İki lider de Orta Asya devletlerinin birbiri arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkati çekerek burada Özbekistan ve Kazakistan ilişkilerinin bu durumlar doğru orantılı ilerlediğini vurguladılar. Özellikle ülkeler arasındaki sınır problemlerinin çözüme kavuşturulması bölgedeki entegrasyonu daha da arttırdığını belirttiler.

Liderler daha sonra eski Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un da gömülü olduğu Hazreti Hızr Anıtı’nı ziyaret ettiler. İki liderin daha sonra Semerkand gezisi yaptıkları öğrenildi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

23.03.2018

Alakalı yazılar

Yorum yazın