TÜRKİSTANDER’DEN ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE ZİYARET

 

 

01 Mart 2018

Türkistander Genel Başkanı Burhan Kavuncu ile Başkan yardımcıları Dr.Namaz Normumin ve Tahir Domla  dün (28 Şubat Çarşamba günü) Ankara’daki Özbekistan Büyükelçiliği’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkistander heyetinin Büyükelçi Alişer Agzamhocayev ile görüşmesine Özbekistan Büyükelçiliği Müsteşarı Şöhretcan Yiğitaliev ve Ekonomi Müsteşarı Ulugbek Azamov da katıldılar.

Türkistander’in talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye’de bulunan Özbeklerin sorunları ile geri dönmek isteyen muhaliflerin talepleri öncelikli konu idi. Ayrıca Özbekistan’da yeni Başkan Mirziyayev‘in başlattığı reformların olumlu etkileri, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ekonomik ve kültürel münasebetlerin ve turizmin gelişmesi, Türk vatandaşlarının Özbekistan’da sağlık ve sınai yatırımları, Türkiye’deki Özbek öğrencilerin eğitimi, ortak tarihi ve kültürel değerlerin canlandırılması gibi bir çok konu ele alındı. Türkistander’in muhacirlere yönelik çalışmaları anlatıldı. Sayın  Büyükelçi “Konsolosluk gibi çalışmışsınız” diyerek takdirlerini ifade etti.

Büyükelçi Agzamhocaev‘in Özbek diasporasına yakın ilgisi, ekonomiye ve Türkistan’ın siyasi tarihine hakimiyeti dikkat çekti. “Diaspora bizim için için o kadar önemli ki, Özbekistan’da bir ‘Diaspora Bakanlığı’ kurulsa yeridir” diyen Agzamhocaev,  Türkiye halkının Orta Asya’daki büyük dini şahsiyetlere göstermiş olduğu sevgiden de memnuniyetini belirtti. “Semerkant’ın yıllık pamuk geliri 6,5 milyon$ iken turizm geliri 50 milyon$ civarında oldu” diyerek, turizmin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Sayın Büyükelçi Agzamhocaev‘in de belirttiği gibi, Türkiye’deki bir çok sosyal grup tarafından Özbekistan’daki dini ve kültürel merkezleri görüp tanımak için turlar düzenleniyor. Bu turların sayısında, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev‘in göreve seçilmesinden sonra belirgin bir artış oldu.

Türkistander heyeti, Türkiye’de eğitim gören Türkistanlı öğrencilerin dönüşte ülkelerinde çalışabilmeleri için “diplomaların denkliği” meselesini de gündeme getirdi. Ayrıca Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerde pasaport yenileme ve apostil işlemlerinin yapılabilmesi gerektiği ifade edildi. Özbekistan’daki reformlardan, özellikle  ifade ve inanç özgürlüğünün gelişmesinden duyulan memnuniyetle beraber, “hapishanelerde bulunan dini ve siyasi mahkumların tamamının serbest bırakılması, kara liste denilen hukuksuz uygulamanın kaldırılması” gibi talepler dile getirildi. Önceki dönemlerde dini ve siyasi görüşleri sebebiyle ülkeden ayrılan vatandaşlarımızın geri dönebilmeleri hususu konuşuldu. Şimdiye kadar  Özbekistan’a geri dönen yüzlerce dindar kişinin hiç bir müdahale ile karşılaşmadan evlerine gidebilmesinden, “istihbarat, savcılık, içişleri bakanlığında hukuksuz işlerden sorumlu olanların tasfiye edilmesinden muhacirlerin sevinç duyduğu” belirtildi. Görüşmede herhalde en çok “xursandchilik” kelimesi işitildi.

Türkistander Başkan Yardımcıları Dr.Namaz Normumin ve Tahir Domla Özbekistan’a dönüş için evraklarını vererek resmi müracaatta bulundular. Başvurunun kısa zamanda sonuçlanması bekleniyor.

Devletin milletine dostluk ve barış elini uzatmasının, Türkistan’ın tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ümit ediyoruz.

TÜRKİSTANDER HABER MERKEZİ

Alakalı yazılar

Yorum yazın