Özbekistan eski Cumhuriyeti Başsavcısı Rashidjon Kadirov gözaltına alındı

23.02.2018

 

Eski Başsavcı Raşidjon Kadirov’un  gözaltına alındığı bildirildi.

Özbekistan Başsavcılığı personelinin “Azadlık”a bildirdiğine göre, ülkenin eski baş savcısı Raşidcan Kadirov 22 Şubat’ta Taşkent’te gözaltına alındı.

“Ozodlik” radyosunun haberinde “birbirinden bağımsız Taşkent bürokratlarının verdiği bilgilere göre, Kadirov’un 42 yaşındaki oğlu Alişer Kadirov 10 gün önce Özbekistan’dan kaçtığı” belirtiliyor.

Başsavcılık basın servisi Raşidjon Kadirov‘un 22 Şubat’ta tutuklanmasından “henüz haberinin olmadığını” açıkladı.

23 Şubat günü basın servisi yetkilisi Vahid Şerapov Azadlık muhabiriyle sohbette  “Kadirov’un gözaltına alınmadığını ve ona yönelik bir soruşturmanın başlatılmadığını” söyledi.

Bununla birlikte, başsavcılık sitesinde 23 Şubat’ta eski başsavcının gözaltına alındığına dair haberlere dair bir yalanlama yapılmadı.

Şahsi görüşü sorulan Başsavcılık görevlisi, 22 Şubat günü yerel saatle günün ikinci yarısında “aynı dakikalarda 66 yaşındaki eski başsavcının kendisinin başkanlık yaptığı binada sorgulanmakta” olduğunu haber verdi.

Raşidcan Kadirov‘un ailesine yakın başka bir resmi görevlinin söylediğine göre ise, Kadirov’un gözaltına alınmasından “aile üyeleri ciddi olarak endişeleniyor”.

Başsavcılıktaki Azadlık kaynağına göre, Raşidcan Kadirov “Büyük miktarda devlet malını zimmetine geçirme ve ülke dışındaki bankalar aracılığıyla para aklama operasyonları gerçekleştirme” suçlamalarıyla ilgili devam eden bir soruşturma kapsamında sorgulanmakta ve ona yönelik olarak gözaltında tutma tedbiri uygulanmaktadır”.

Henüz Azadlık bu soruşturmanın asli şüphelilerinin kimliği hakkında kesin bilgi sahibi değil. “Hukuk kurumu”ndaki bürokratın söylediğine göre, Kadirov’a yakın iki kişi daha yakalandı.

Başsavcılık basın servisinin mahalli saatle 08:30’larda Azadlık’a bağlanan görevlisi bu olaydan bilgisi olmadığından bahisle haberi ne doğruladı ne de yalanlamayacağını bildirdi.

“Eğer böyle bir olay varsa ve biz bu konuda haber alırsak yarın ayrıntılı olarak bilgi verebiliriz” dedi basın servisi memuru Azadlık muhabirine.

Başsavcılığı 15 yıl boyunca yürüten Raşidcan Kadirov 2015 yılı Nisan ayında görevden alınmıştı.

Hukuk İdaresinin faaliyetlerini tenkid etmeye Başsavcılık’tan başlayan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev 2017 yılının 2 Ağustos günü gerçekleşen video konferansında savcıları “en büyük hırsız”lar diyerek suçladı. Öz çıkışlarından birisinde de Mirziyoyev Kadirov’u “halkın malını yolsuzluk yaparak çaldı” diye eleştirmişti.

” -İşte biz yeni Başsavcı atadık ve kadroları yüzde seksen değiştirdik. Önceden kalan çöplerden, önceki Başsavcı kalan hırsızlık sisteminden, adamların %15-20’si devam ediyordu. Bunları ne yapıp yapıp sonuna kadar değiştireceğiz” demişti özetle Mirziyoyev.

 

Bundan önce de Özbekistan’da eski İçişleri Bakanı Adham Ahmadbaev tutuklanmış, İstihbarat servisi şefi Rustam İnayatov ise görevinden alınmıştı.

Ozodlik’tan çeviren: Türkistander Haber Merkezi

Alakalı yazılar

Yorum yazın