Gözaltındaki Gazeteci Babamurad Abdullah’a karşı açılan ceza davasının “durdurulduğu” iddia ediliyor

Бобомурод Абдуллаев                                Bobomurod Abdullaev, 27 Eylül 2017’den beri MXX’nın gözaltı merkezinde bulunuyor

8 Şubat 2018 (BBC Özbekçe Servisi)

Taşkent’teki MXX hapishanesinde gözaltında tutulan gazeteci Babamurad Abdullah’a karşı açılan ceza davası durdurulup, onun kanunsuz olarak hapsedilmesi ve işkence yapılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bu konuda Bağımsız insan hakları savunucuları girişim grubu lideri Suret İkramov açıklama yaptı.

İkramov’un kendi kaynaklarına dayanarak söylediğine göre, gazetecinin soruşturmasını yürüten Özbekistan MXX (Özbekistan Milli Güvenlik Servisi) soruşturma yönetiminin önde gelen yetkilisi Nadir Törekuloğlu ve soruşturmacı Aleksandr Veselov‘a işten el çektirildi.

Bir kaç gün önce MXX hapishanesine tutuklu eşini görmeye giden, gazetecinin eşi Katya Balxibayeva’ya, soruşturmacı Veselov’un ayak ağrısı sebebiyle hastanede tedavi gördüğü söylenmiş.

Suret İkramov’un belirttiğine göre, Babamurat Abdullah davası ile ilgili “işkenceyle ceza davası üretme” iddiasıyla da bir soruşturma başlatılmış durumda. Soruşturma işlerini Özbekistan Başsavcılığı yürütüyor.

“Görünüşe göre Babamurat Abdullah’a karşı açılan sahte ceza davası düşmekte ve biz iyi sonuçlar bekliyoruz” diyor Suret İkramov.

Eski ve yeni soruşturmacılar

Henüz gazeteciye yönelik ceza davasının durdurulduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Başsavcılık basın sözcüsü vekili, BBC’nin bu konudaki sorusuna “bizde bu konuda bilgi yok” cevabını verdi.

Törekuloğlu ve Veselov’un soruşturmadan uzaklaştırıldığını Perşembe günü Yunusabad’taki “Gvardeyski” ismiyle tanınan MXX hapishanesinde tutuklu eşiyle görüşen Katya Balxibayeva da doğruladı. Balxibayeva, tutuklu gazeteci Abdullahev davasında soruşturma görevi, Nadir ve Farruh isimli soruşturmacılara verildiğini söyledi. Fakat Katya Balxibayeva’ya göre gözaltındaki eşinin, soruşturmacıların davadan uzaklaştırıldığından “haberi olmaması” mümkün.

“Ben bu haberi ulaştırmak için gitmiştim, ama 10 dakikadan sonra Babamurad’ı alıp götürdüler” diyor Katya Balxibayeva.

Katya’nın söylediğine göre, yeni tayin edilen soruşturmacılar gazetecinin eşinden ABD elçiliği diplomatlarıyla telefondaki yazışmasını göstermesini istediler. Bu iddiaya hem Babamurat Abdullah hem de eşinin itiraz bildirmesinin ardından görüşmede hazır bulunan iki soruşturmacı ve diğer dört görevli ziyareti sonlandırıp tutukluyu götürdüler.

Balxibayeva, tutuklu eşini ziyaret etmesine izin verilmesi için, “ABD elçiliğine endişe bildirdiğini” soruşturmacılara söylemeye zorlandığını söylüyor. “Bundan sonra onlar beni telefonumdaki ABD elçiliği ile yazışmalarımı göstermem şartıyla görüştürdü” diyor Katya Balxibayeva. Ama daha sonra yazışmaları göstermeyi reddetmiş.

 

BBC                                 Gevhercan Medeminoğlu oğluna işkence yapıldığını söyledi

Eşinin söylediğine göre Babamurad Abdullah da soruşturmacılara “özel yazışmaları nasıl görme hakkınız olabilir?” diye itiraz etti.

Katya Balxibayev’in sözlerinden Babamurod Abdullayev’in dış dünyadan, bu cümleden olarak basın yayın dünyasından da tamamen izole edilmiş halde hapishanede tutulduğu anlaşılmakta.

Geçen hafta da gazetecinin annesi Gevhercan Medeminova, oğlunun işkence gördüğünü, vücudunda kızarıklar ve morluklar gördüğünü söylemişti.

“Sotqin= Hain”

İşden uzaklaştırıldığı söylenen soruşturmacı Nadir Törekul daha önce Surhanderya ili MXX yönetiminde çalıştı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü internete sızdrılan ses kaydında Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, MXX’nın Surhanderya’daki faaliyetlerini sert sözlerle eleştirmişti. Konuşmada MXX yöneticileri hakkında “(sotqın) hain” ve “(iflos) pislik” sözleri kullanılmakta.

 

Hatırlatalım, geçen yılın 27 Eylül günü hapsedilen gazeteci Babamurat Abdullah, Özbekistan Ceza Kanunu’nun meşhur 159. maddesinin 4. bendi gereğince (hakimiyeti zorla ele geçirmek veya Özbekistan Cumhuriyeti anayasal düzenini değiştirmek maksadıyla komplo) ile suçlanmakta.

MXX, Abdullah’ın, muhalefet lideri Muhammed Salih‘in emriyle “Siyaset Bilimci Osman Haknazar” imzasıyla internette makaleler yayınladığını ve “Erk Partisi” lideriyle birlikte hakimiyeti zor yoluyla ele geçirmeye yönelik planı uygulamaya koyduğunu iddia ediyor.

Muhammed Salih ise bu suçlamaları reddetmekle beraber Babamurad Abdullah’ın, uzun yıllar boyunca “siyasi uzman Osman Haknazarov” imzasıyla makaleler yazan müellif olduğunu tasdikledi.

Babamurat Abdullah’ın, davanın soruşturması geçtiğimiz Aralık ayında sona ermesine rağmen, niçin hala MXX’nın geçici gözaltı merkezinde tutulduğu ise bilinmiyor.

BBC Özbekçe Servisi

 

(Tercüme: Burhan Kavuncu)

 

 

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın