ÖZBEKİSTAN’DA BAYRAM SEVİNCİ !

 

Özbekistan’da 21 yıldan beri  istihbarat teşkilatı MXX’nın başında bulunan Rüstem İnayetov nihayet görevinden ayrıldı. Özbekistan halkına her türlü zulüm ve işkenceyi reva gören, bütün hukuksuzlukların sorumlusu olarak tanınan İnayetov’un bu makamdan ayrılması ülke içinde ve dışında Özbekler arasında sevinçle karşılandı.

(kun.uz)sitesinin güvenilir kaynaklardan haber verdiğine göre, İnayetov istifa etti. Devlet Başkanı Mirziyoyev  geçtiğimiz 22 Aralık günü yaptığı konuşmada, “MXX faaliyetinin ıslah edilmesinin vakti geldiğini” söylemişti. Mirziyayev daha önce de, istihbaratın halka yaptığı  kanunsuz baskılarından şikayet etmiş, cezaevlerinde bulunan 3 bin mahkumun ve yasadışı “Kara Liste”de yer alan 16 bin kişinin özgürleşmesini sağlamıştı.

(kun.uz)’da bugün yayınlanan haberin tam metni şöyle:

1995 yazından bu yana, sürekli olarak Özbekistan Cumhuriyeti  İstihbarat Teşkilatı (Milli Güvenlik Servisi-MXX) Başkanı olan General Rüstem İnoyatov istifa etti.  “Kun.uz” haber sitesinin güvenilir kaynakları tarafından bildiriliyor.

Kaynaklara göre  İnayetov’un yerine  İxtiyor Abdullaev getirildi. Abdullaev 20 Nisan 2015 yılından bu yana Cumhuriyet’in Başsavcılık görevini yürütüyordu.

Rüstem Inoyatov’un başkanlık ofisinde çalışmaya devam etmesi, başkanın siyasi ve hukuki meselelerle ilgili “devlet maslahatçısı” (hükümet danışmanı) olması bekleniyor.

MXX bünyesinde bir dizi atamanın daha gerçekleşmesi beklenmekte.

Bu değişikliklerin Özbek Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoev’in “Milli Güvenlik Hizmetinde” reform çabasından sonra gerçekleşmesinin altı çiziliyor.

Başkan, geçen yılın 22 Aralık günü Alî Meclis Senatosu ve Yasama Meclisi üyelerine yaptığı konuşmasında MXX’nın  26 yıl önce hükümetin onayladığı tüzüğe  göre çalışmakta olduğunu, artık MXX faaliyetlerinin ıslah edilmesinin vaktinin geldiğini ve yakın zamanda MXX faaliyeti hakkında yeni bir kanun çıkarılması için çalışma yapıldığını bildirmişti.

2018 yılı programında, “Milli Güvenlik Hizmeti hakkında” yasanın kabul edilmesi öngörülüyor. Kanuna göre Parlamento, Milli Güvenlik Hizmeti’nin faaliyetlerini denetler.

Rüstem Rasulovich Inoyatov  22 Haziran 1944 tarihinde, Surkhanderya ilinin Şirabad ilçesinde,  eski KGB albayı Resul İnayetov ailesinde doğdu. 1968’de Taşkent Devlet Üniversitesi  İran filoloji bölümünden mezun oldu. Ordudaki görevinden sonra KGB’de çeşitli görevlerde çalıştı. 1976-1981 yılları arasında Afganistan’da daimi konsolosu olarak görev yaptı. 27 Haziran 1995 tarihinden itibaren Özbekistan Milli Güvenlik Servisi Başkanlığı yetkisini korudu.

Özbekistan Milli Güvenlik Servisi  (MXX) 1991 yılında kuruldu. MXX’nın asli görevleri  yabancı devletler ve kuruluşlar özel servislerinin Özbekistan’a karşı istihbarat- yıkıcı faaliyetleri ile mücadele, Özbekistan’ın bağımsızlığı, anayasal düzeni, toprak bütünlüğü, ekonomik, bilimsel-teknolojik ve savunma kudretini,  yasadışı tecavüzlerinden korumak olarak belirlenmişti.

Alakalı yazılar

Yorum yazın