Doğu Türkistanlı Alim Muhammed Salih Damolla Hacim de Şehid Oldu!

 

Kur’anı Kerim’i ve Riyazus Salihîn’i Uygur Türkçesine İlk çeviren Muhammed Salih Hacim’in Çin’de şehit edildiği bildiriliyor

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında, Çin işgalcilerin hapishanesinde şehid düşen Abdulhamid Damolla‘dan sonra, Doğu Türkistan’ın önemli alimlerinden Muhammet Salih Hacim‘in de Urumçi’de hapishanede şehid olduğu bildiriliyor. Kur’an-ı Kerim ve Riyaz-us-Salihîn‘i Uygurcaya çeviren Doğu Türkistanlı alim Muhammed Salih Damolla Hacim‘in Doğu Türkistanlılar arasında çok tanındığı ifade ediliyor.

Bir kaç gün önce Dünya Uygur Kongresi (DUK), Muhammet Salih Hacim Damolla‘nın tutuklandığını ve kendisinden haber alınamadığını açıklamıştı.  40 gün önce kızı araştırmacı yazar Nezire Muhammet Salih’le birlikte tutuklanan Muhammet Salih Damolla Hacim, Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği en önemli İslam bilginlerinden birisiydi.

Doğu Türkistan’dan gelen ve doğruluğu teyit edilen haberlere göre, Türkistanlı alim 24 Ocak günü cezaevindeyken hayatını kaybetti ve cenazesi toprağa verildi.

Doğu Türkistan’ı işgal altında tutan Çin yönetimi tarafından  bir müddetten beri alim, aydın ve sanatçılara yönelik tutuklama kampanyası sürdürülüyor. Tanınmış san’atçı Abdurrehim Heyit de tutuklananlar arasında. Türkistanlı alim Abdülkadir Yabcan ise, Çin yönetiminin isteği üzerine Türkiye’de gözetim altında bulunduruluyor. Abdulkadir Yabcan’ın sağlık durumunun kötü olduğu ama uzun süredir Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’nden ayrılmasına izin verilmediği biliniyor.

 

 

 

Dünya Bülteni’nin bildirdiğine göre, Dünya Uygur Kongresi, (DUK) Muhammed Salih Hacim’den haber alınamadığını vurgulayarak kendisinin akıbeti hakkında bir açıklık getirilmesi talebinde bulundu. DUK resmi sitesinde yapılan açıklamada Muhammed Salih Hacim’in durumu hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamadığı vurgulandı.

NAAŞI TESLİM EDİLDİ

muslimport haber sitesi Çin yönetimi tararından hapiste tutulan alim Muhammed Salih’in 24 Ocak 2018 günü şehit edildiğini bildirdi. Naaşı teslim edilen Salih’in, cenaze töreninde ağlayanların da tutuklandığı belirtildi.

MUHAMMED SALİH HACİM KİMDİR?

Muhammed Salih Hacim 1936’da Doğu Türkistan’ın Artuş şehrinde dünyaya geldi. Kendisi Kur’an’ı Çin hükümetinin izni ile tefsir ederek ilk kez Uygur Türkçesine çevirdi. Hacim’in tefsir ettiği Uygur Türkçeli Kur’an 1986 yılında basıldı.

Dünya Bülteni, muslimport.com, uyghurcongress.org

Alakalı yazılar

Yorum yazın