TÜRKİSTANDER 5.KÜÇÜK KURULTAYI İSTANBUL’DA YAPILDI

3 Aralık 2017

Türkistander her yıl iki defa yaptığı, “Genişletilmiş İstişare Toplantısı- KÜÇÜK KURULTAY” yığılışlarının beşincisini 3 Aralık 2017 Pazar günü İstanbul Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Daha önce “Biz Kimiz?”, “Biz Kim Değiliz”, “Eğitim Meseleleri”, “Güncel Meseleler” konularının tartışıldığı Küçük Kurultayların sonuncusunda “Ne yapmalıyız?” konusunda müzakereler yapıldı.

İki oturum olarak yapılan toplantının sabah oturumunda Kur’an-ı Kerim tilâvetinden sonra Türkistander yöneticileri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Önce Genel Başkan Burhan Kavuncu dernek faaliyetlerini ve gelinen noktayı özetledi. Derneğin kuruluşundan bu yana geçen 4 yıl boyunca 2 büyük Türkistan Kurultayı, 4 küçük kurultay, 3 protesto mitingi yapıldığını, hukuk, ikamet, eğitim sorunlarıyla ilgili dilekçe, basın açıklamaları gibi çalışmaları özetledi. En son Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in Türkiye’ye teşrifleri sırasındaki girişimler, basın açıklaması ve yazılan mektup hakkında bilgi verdi. Özbekistan’ın yeni büyükelçisi Alişir Azambekov ile yapılan görüşmeyi anlattı.

 

    

Daha sonra Türkistander Başkan Yardımcıları Namaz Normumin ve Tahir Osman Öztürk hoca kısa birer konuşma yaptılar. Dr.Namaz beg, derneğin medya ve teşkilatlanma çalışmaları; Tahir Hoca da eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Dernek temsilcileri Pendik’ten Abdulmalik, Zeytinburnu’dan Kamaruddin Domla, Fatih’ten Abdurrahman domla, Kayaşehir’dan Muhammad Sadık, Küçükçekmece’den Mustafa Dikkatli ve Genel Merkez İdare Müdürü Zohraddin birer konuşma yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Öğleden sonraki oturumda da, yine merkez yönetim kurulu üyesi Azad Ulutaş üniversite çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Öğle namazı ve yemek için verilen arada, yakındaki Yavuz Selim Camii avlusunda Türkistan pilavı ikramı yapıldı. Camii cemaatinin de yoğun ilgi gösterdiği öğle yemeğine yaklaşık 400 kişi katıldı.

Öğleden sonraki ikinci oturumda, Türkiye’de bulunan Türkistanlı muhacirlerin karşı karşıya bulundukları kritik durumda neler yapılması gerektiği hakkında serbest konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı yapan Ahmadullo Domla, “Biz çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde de yoğunlaşmalıyız. Onlar için özel çalışma grupları, sosyal ağlarda da buluşma sayfaları oluşturarak, davamızı onlara daha iyi tanıtmalıyız”, dedi.

 

Daha sonra Ensar ve Muhacir Derneği Başkan Yardımcısı Sait Tütüncü Pendik’te yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkistanlılar toplantısını ziyaret eden Ak Parti Küçükçekmece İlçe Başkanı Mustafa Korkut ile MHP İlçe Başkanı Seyfullah Tiryaki de birer selamlama konuşması yaptılar.

      

Afganistan Özbeklerinden Mavlavi Abdulbaki, Doğu Türkistan Uygurlarından Adil Abdulğafur, Tacik Türkistanlılar adına Nurullah Domla, Özbekistanlık Hacı Anvar, Tahir Osman Domla birer konuşma yaparak görüş ve tekliflerini anlattılar. Son olarak Türkistander Başkan Yardımcısı Dr.Namaz Normumin genel bir değerlendirme ile kapanışı yaptı.

Sonuç olarak toplantıda aşağıdaki öneriler teklif edildi:

Genel amacımız Müslümanlar olarak Allah cc rızası için çalışacağız. Bu bağlamda:

 

  1. Etnik ve grup farklılıklarına bakmadan Müslüman kardeşler olacağız.
  2. Bu kardeşlik ve ittifak ile Türkistan’da imanı ve adaletli cemiyet oluşması için çalışacağız.
  3. Faydali ilim öğrenmeye ve salih ameller islemeye devam edeceğiz,
  4. Çocuklar ve gençler için destur ve program yapacağız
  5. Dernek üyelerine kart dağıtacağız.
  6. Üniversite talebeleri ve kadro yetiştireceğiz
  7. Yerli Müslümanlar ile güler yüzlü olarak iyi ilişkiler kuracağız.
  8. www.turkistanlilar.org sitemizi Türkiye, Türkistan ve dünyada tanıtacağız

Alakalı yazılar

Yorum yazın