“BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI” 2. TOPLANTISI ÜSKÜDARDA YAPILDI

18.11.2017

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TürkistanDer) tarafından düzenlenmekte olan “BÜYÜK TÜRKİYE-TÜRKİSTAN BULUŞMASI” toplantılarının ikincisi 17 Kasım Cuma akşamı İstanbul’da Üsküdar Belediyesi yeni Nikah salonunda yapıldı.
Toplantıya şu anda ülkemizde yaşayan Türkistan, yani Orta Asyalı muhacirlerle beraber Türkiyeli çok sayıda STK temsilcileri, aydınlar ve iş adamlarından oluşan 200 dan fazla kışı katıldılar.

Toplantı Kuran-ı Kerim okunması ve “TürkistanDer” Başkan yardımcısı Dr. Namoz Normumin Mohammad’ın kısa konuşması ile açıldı.

Misafirlere Özbek ve Türk yemeklerinden ikram edildikten sonra “TürkistanDer” adına konuşma yapan Tahir Abdulgani AbdullahTürkistan davasının özünü anlattı ve şu anda Türkiye’de yaşamakta olan muhacirlerin sorunları üzerinde durdu. Abduullah Orta Asyalı Müslümanların Türkiye’de başta ikamet olmak üzere birçok sorunu olduğunu ve bunlardan en önemlisinin çoğu suça karışmayan muhacirlerin Türk polisi tarafından yakalanarak Göç İdaresi’ne verilmeleri, ardından da, deport yani halen işkence ve muhalifleri öldürme riski olan ülkelerine gönderilmekte olduğu belirtti. Ona göre “ilk toplantı yapılan bu yılın Ağustos ayından bu yana 30’dan fazla Türkistanlı suçsuz muhacirler gözaltına alınarak Geri Gönderme Merkezleri’ne hapsedildiler. Bazıları da ülkelerine teslim edildi”.
Daha sonra Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kavuncu “Tarihte ve bugün Türkiye ve Türkistan kardeşliğinin önemi” adında bir konuşma yaptı. O konuşmasında Türkistanlıların bin yıldır Anadolu’ya gelmeye devam ettiklerini ve Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra günümüzde bu iki kardeş Müslüman toplulukların birbirleri ile daha fazla yakınlaşması ve işbirliği yapması için imkanlar doğduğunu söyledi.

Türkiyeli ensarlar adına bir konuşma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Zehir iki ülke halklarının kardeşliğinin ilmi, dini ve kültürel yönlerinin önemini anlattı.

Toplantının serbest konuşmalar bölümünde çok sayıda Türkistanlı ve Türkiyeli Müslümanlar bu kardeşlik buluşmasından memnuniyetlerini dile getirdiler.
Toplantı “TürkistanDer” Başkanı Burhan Kavuncunun kapanış konuşması ile sona erdi.

“TürkistanDer” Haber Merkezi

Görüntünün olası içeriği: 23 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan

Alakalı yazılar

Yorum yazın