Ahmad Şahid: Özbekistan’da ahalinin dini eğitimini yükseltmek gerek.

Taşkent’ta ekim ayının başında 10 günlük teşrif eden BMT’nın inanç ve itikad meseleleri basın konuşmacısı  Ahmad Şahid seferi nihayesi ve sonuçları ile ilgili BMT radyosuyla yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyayev şu anda izlemekte olduğu yoldan ağmazsa Özbekistan’da islahatların yapılmasına inandığını belirtti.

Ahmad Şahid BMT radyosuyla yaptığı konuşmasında “Özbekistan’da bireysel dini özgürlük neredeyse yok denilebilir durumda” diye belirtti. O konuşmasında devam ederken;

-“Neredeyse” dememin sebebi, bana isteyen kişi dinini değiştirebileceğini söylediler. Lakin herhangi bir dine itikad etmek için kayıt yaptırması lazım,-dedi .

Ahmad Şahid’e göre sefer esnasında ona Özbekistan hükümeti her türlü yardımı yaptı ve mülakat için açık olduğunu gösterdi.

“Ben şöyle sonuca vardım-ki, Cumhurbaşkanının vaad ettiği ıslahatlara güvenmek mümkün. O kendisinin iyi niyetli olduğunu göstermek için çok şey yaptı. Şu bakımdan bakılırsa, elbette, Memlekette değişimler için ciddi potansiyel mevcut. Lakin bunun için hükümet şimdi izlemekte olduğu yoldan ayrılmaması lazım” diye belirtti Ahmad Şahid.

Ona göre Sovyet Birliği yönetiminde Özbekistan’da dini alandaki entelektüel kaynaklar tamamen yok edilmiştir.

“O yüzden Memlekette dini eğitimi tekrar canlandırmaya ihtiyaç var”-dedi Ahmad Şahid görüşme sonunda; Özbekistan şimdilik konulardaki açık mülakata hazır değil. Lakin suç işlemeye karşı yapılan önlemler değil, aksine, aynen şunun gibi açık mülakatlar ekstremistik fikirler için “süzgeç” görevini yapması mümkündür” diyen fikri ortaya attı.

BMT’nın inanç ve itikat meseleleri basın konuşmacısı Özbekistan’da 16 bin dindar “kara listeden” çıkartıldığını alkışladı ve aynı zamanda dini özgürlüğü belli miktarda yasaklama konusundaki milli mevzuatın Vatandaşlık ve siyasi hukuklar konusunda uluslararası antlaşma  talepleri ile denkleştirmeye davet etti.

2 ekimden 12 ekime kadar Özbekistan’da bulunan Ahmad Şahid 12 ekimde Taşkentte gerçekleşen basın konferansında Özbekistan’da “vatandaşlar din hakkında fikirlerini izah etmekte ya da itikadının talep ettiği dini ibadetlerini yapmakta özgür yapmakta belli engellerle karşılaşmaktadır. Bazen bu konuda kendi kendini sansür etme halleri göze çarpar” diye rapor verdiğini yazmıştı kun.uz sitesi.

  Ahmad Şahid seferi sürecince Özbekistan cezaevlerine de gitti, memleketteki türlü dini ve milli cemaatler vekilleri, insan hukukları koruyucuları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

BMT basın konuşmacısının Özbekistan seferi sürecinde birkaç hukukçular hapisten çıkartıldı. Onların içinde, Azam Farmonov, Azam Turgunov ve gazeteci Solijon Abdurahmonovlar da vardır.

Aynı zamanda, özgür gazeteci Bobomurod Abdullayev ve yazar Nurullo Otahonovların hapsedilmesi de Şahid’in Özbekistan seferiyle aynı vakitte gerçekleşti.

Kaynak: BBC

 

 

 

Related posts

Yorum yazın