Türk şirketi Taşkent’te turizm bölgesi açacak

Taşkent merkezdeki Çarşı hotel ve çevresini yeniden yapılandırarak turizm bölgesi haline getirecek anlaşma Özbekistan’da bulunan Demir Grubu ile imzalandı

13.09.2017

Türk şirketi Demir Grubu, sıfır maliyetle satın alacağı Özbekistan başkentinin merkezindeki hotel çevresinde iki yıl içinde 33 milyon dolar yatırım yaparak bir turistik bölge oluşturacak.

Haberi, Kommersant.uz gazetesinin internet sayfası yayınladı. Taşkent’te, büyükşehir belediyesi ve Türk şirketi Demir Grubu arasında turizm alanında yatırım işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Anlaşma Çorsu (Çarşı) otelinin yeniden yapılandırılarak bu bölgede yeni bir ticaret kompleksinin kurulmasıyla sağlıyor.

Daha önce İstanbul’da yapılan Türk-Özbek Ticaret Forumunda iki ülke arasında bir milyar dolardan fazla tutarda ekonomik anlaşmalar imzalanmıştı.

Grup yöneticisi Ahmet Demir, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 25-27 Nisan’da Taşkent’te yaptığı resmi ziyaret sırasında Türk heyetinde yer almıştı.

Bağımsızlık ilanından sonra Özbekistan’da çalışmaya başlayan ilk Türk şirketlerinden biri olan Demir Holding, 1992 yılında Taşkent’te bir ofis açmıştı. Burada faaliyetlerini genişleterek tekstil, inşaat ve turizm alanlarında da hizmet vermeye başlayan firma Özbekistan’da 7000 kişiye istihdam sağlamıştı.

Kerimov döneminde Özbekistan denetleme organları Demir süpermarket zincirinde bir dizi kontrol yapmış ve şirket ismini Mir Store olarak değiştirmişti. Şirket 2010 yılında kapandı ve Ahmet Demir ülkeyi terk etti. Firma sahibinin ülkedeki malvarlığına el konuldu ve satışa çıkarıldı. Şu anda Demir’e ait mal varlığını iade etme görüşmeleri devam ediyor.

Dünya Bülteni,

Related posts

Yorum yazın