“22:45 Uçağı Ölüme Götürdü, Sırada 4 Mülteci Daha Var”

11.09.2017

Türkiye’ye iltica ederek insan hakları derneğinde görev yapan iki Özbek vatandaşın hukuk dışı yollarla ülkelerine teslim edildiği ve kendilerinden haber alınamadığı bildirildi.

Ülkelerindeki baskı ve kötü muamelelerden kaçarak Türkiye’ye sığınan Özbeklerin, İstanbul’daki bir gece kulübüne yönelik saldırının ardından ‘terörist’ muamelesi gördüğü belirtiliyor.

IŞİD aleyhine açıklamalarda bulunan çok sayıdaki Özbek vatandaşa yönelik terör operasyonlarından biri de 9 Mart 2017’de Pendik’te gerçekleştirildi.

40’ı kadın ve çocuk olmak üzere IŞİD bahanesiyle gözaltına alınan 67 Özbek vatandaş yabancı şubeye sevk edildi.

Türkiye’nin farklı illerine sevk edilen Özbekler, bulundukları geri gönderme merkezlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını bildirdikleri telefon görüşmeleri yapsa da şartların değişmediği ifade edildi.

Reina adlı gece kulübüne yönelik IŞİD saldırısını gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’un Özbek olması nedeniyle Türkiye’deki Özbek mültecilere yönelik baskının arttığını belirten sığınmacılar, kendilerini Doğu Türkistan’lı olarak tanıtmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

İzmir, Muğla ve Aydın Geri Gönderme Merkezlerinde tutulan 6 Özbek vatandaşın ‘Özbek’ olduğunu itiraf ettirmek için saatlerce işkenceye maruz bırakıldığını belirten insan hakları savunucuları, Türk yetkililer tarafından söz konusu kişilerin fotoğraflarını çekerek Orta Asya Devletlerine gönderip kimlik araştırması yaptıklarını belirtiyor.

İddiaya göre 8 saat boyunca devam eden dayak ve kötü muamelenin ardından ‘Özbek’ oldukları kabul ettirilen vatandaşlar insan hakları örgütlerinin girişimlerini boşa çıkarmak için apar topar ülkelerine teslim edildi.

İHH öncülüğünde Mülteci Hakları Derneğince yapılan hukuki girişimlerle sınır dışı işlemleri durdurulsa da Geri Gönderme Merkezindeki bir yetkilinin hızla bilet alarak Fahreddin Baypulatov ve Muzaffer Tulayev’i Özbekistan’a iade için uçağa bindirdiği tespit edildi.

Dün gece saat 22:10’da uçağa bindirilen Özbeklerden biri telefon açarak insan hakları savunucularından yardım istedi ve uçağın 22:45’te kalkacağını söyledi.

Mülteci Hakları Derneğinden yetkililerin uçak kalkmadan yetişmesine karşın Özbekistan Hava Yolları kaptanının ‘bu uçak Özbekistan toprağı kimseyi teslim etmem’ diyerek Fahreddin Baypulatov ve Muzaffer Tulayev’i ölüme götürdüğü ifade edildi.

Gece saat 23’te uçaktan inmesi beklenen Fahreddin Baypulatov ve Muzaffer Tulayev’den haber alınamıyor ve infaz edildikleri değerlendiriliyor.

Davayı 6 aydır takip eden Mülteci Hakları Derneğinden bir yetkilinin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Önce genel bir şüpheyle yakaladık. Sonra hukuki haklarını kullandırmadık. Avukatla görüştürmedik, vekalet verdirmedik,hakkı olan davaları açtırmadık. Kısaca devlet olarak senin derdin ne; gidersen ölüm tehliken var mı, bu iddia ne kadar ciddi demedik. Yüzbinlerce mağdura kucak açtık, yedirdik, barındırdık ama iki soydaşımıza ki yıllardır Türkiyede hiç bir sorun yaşamadan yaşayan soydaşımıza ülkeyi dar ettik. Bazı etkili, yetkili ve görevlilerin ihanete varan tutumları, insan hayatını ihmaller ve ihanetler zincirine kurban eden  anlayışımız yüzünden uçağın kalkışına sadece 20 dk kala bizler de haberdar olabildiğimiz için dün gece Özbek Havayolları kaptanı bu uçak Özbekistan toprağıdır size kimseyi teslim etmem demiş iki Özbek uyruklu kişinin iade sürecine müdahale edemedik ve faili meçhule kurban gittiler. Allah sürece katkı vermeye ve bu sorunu başka bir masum ölüme gönderilmesin diye çalışanlardan razı olsun. Ve başta kendim olmak üzere yapmamız gerekirken yapmadıklarımız için bizleri affetsin.

Fahreddin Baypulatov ve Muzaffar Tulayev’den sonra 4 Özbek Mülteci daha Aydın Geri Gönderme Merkezinde’ tutuluyor. Haklarında gerekli girişimlerde bulunulmaması halinde onların da ülkelerine teslim edilerek infaz edileceği değerlendiriliyor.

Asya’nın Sesi

Related posts

Yorum yazın