Tacikistan’da geleneksel giyim kanunlaşıyor

Çoğunluğu Müslüman olan Tacikistan’da cumhurbaşkanı İslami hicap ile mücadele planında yeni bir kıyafet yönetmeliği çıkararak denetleme komisyonu kurdu. Yeni yönetmelik gereği ülkede geleneksel kıyafet giyme zorunluluğu getiriliyor.

1.08.2017

Vatandaşlarına “uygun” kıyafet tanımlamak, Tacikistan’ın otoriter rejimini baskı altına almanın bir başka biçimi.Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman , hem erkekler hem de kadınlar için “uygun” bir kıyafet kuralı koyarak denetlemek için özel bir komisyon emri verdi.

Yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip olan eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Tacikistan ağırlıklı olarak Müslüman bir ulus. Kendisini laik olarak tanımlayan cumhurbaşkanı, dindarlığı aşırılık ile ilişkilendirerek dini özgürlükleri azaltmaya çalışıyor.

1992’den beri iktidar olan Cumhurbaşkanı Rahman, yıllar boyunca giderek daha otoriter hale geldi ve Orta Asya cumhuriyetinde özel hayat ve siyasi ifadeleri sınırladı.

Yeni kıyafet düzenlemesi ve denetleme komisyon, bu “yabancı kültür” olarak adlandırılan siyah çarşaf giyimi ile savaşmakla görevli . Kültür Bakanı Shamsuddin Omurbekzoda, giysileri “Tacik geleneklerini” ve “modern” yaşamı göz önüne alarak tasarlayacağını söyledi. Bakanlık “yabancı giysilerin giyilmesini önlemek için, ulusal kadın giyim örnekleri hazırlanıyor ” dedi.

“Bu siyah çarşafların arkasında saklanan insanları kimse bilmiyor” diyen bakan, kadınların siyah dini kıyafet giymesini “yabancı moda taklitçiliği” olarak nitelendirdi.

2015’te Rusya , Rus sınır muhafızlarını, “militanlar ve teröristleri” savuşturmak için Tacikistan’ın Afganistan sınırını kontrol altına almaya gönderilmesini önerdi.

Yeni kıyafet kuralının politik mesajı oldukça açıktır. Bu, insanların özel hayatlarının önemli bir unsurunu kontrol etmek ve kitlelere merkezi olarak tasarlanmış üniforma sınırı koymaktır.

Ayrıca, cumhurbaşkanı ve kültür bakanı tarafından yapılan resmi konuşmalarda kullanılan terimler çelişkili, tartışmalı ve kimi zaman hakaret içeren ifadeler içeriyor.

Örneğin Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı tarafından İran’da yapılan kıyafet kurallarında kadınların önceden belirlenmiş uzunluk ve renkte eşarp dahil tam İslami örtü giymeleri emrini verirken, Tacikistan’daki kıyafet yasası tüm bunları kaldırıp yerine “Geleneksel bir üniforma” koymak istiyor. İran ve Suudi Arabistan’da , ahlak polisi kadınların kıyafet kurallarını uygulamasını takip ederken Tacikistan’da yeni komisyon “modern” Tacik modasını zorlayacak. Tacikistan’daki kıyafet kuralları, laik görünüşleri dayatmak için uzun süredir alınan tedbirlerin en sonuncusu.

Tacikistan’da (İslami Rönesans Partisi) IRPT’nin dışlandığı açıkça görülüyor. 1997 yılında Rahman ve IRPT arasındaki barış anlaşması muhalefete bakanlık görevlerinin yüzde 30’unu vaat etti. Bu yıl ilk kez partinin mecliste hiçbir temsilcisi yok.

Dünya Bülteni.

Alakalı yazılar

Yorum yazın