Astana’dan ilk açıklama

Astana görüşmelerinde yer alan Suriye temsilcisi Beşar Caferi, basın mensuplarına ilk açıklamayı yaptı.

24.01.2017

Kazakistan’ın Astana kentinde düzenlenen Suriye görüşmeleri sonrası rejim heyetinden ilk açıklama geldi. Temsilci Beşar Caferi, ‘Sonunda herkesin üzerinde anlaşabildiği bir karar alındı’ ifadelerini kullandı.

Astana’daki Suriye görüşmelerinde ortak bildirinin açıklanmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş, “Rusya’nın Suriye konusundaki pozisyonu değişti, garantör ülke oldu” ifadelerini kullandı.

Alluş, Astana görüşmelerinin sonucunda Rusya, Türkiye ve İran’ın kabul ettiği ortak bildiri konusunda şüpheleri olduğunu belirtip kendilerinin ayrı bir ateşkes teklifi sunduğunu kaydetti.

Rusya’dan bu teklife ilişkin bir hafta içerisinde cevap almayı beklediklerini belirten Alluş, “Ruslar savaşın tarafı oldukları aşamayı geride bıraktı, şimdi garantör olmak için çaba gösteriyorlar” dedi.

“Hizbullah güçleri, İran ve rejim engeller çıkarıyor” diye devam eden Alluş, muhaliflerin, İran’ın Suriye’nin geleceğinde söz hakkı olmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın