TÜRKİSTANLI MUHACİRLER İSTANBUL’DA TERÖRÜ PROTESTO ETTİ

[youtube width=”300px” height=”200px”]it2td58_pTo[/youtube]

RASM1           49324

22 Ocak 2017

Bugün İstanbul’un Üsküdar ilçesinde TÜRKİSTANDER ve bir grup STK temsilcilerinin katılımıyla Türkiye’de son ayda meydana gelen terör saldırılarına karşı “Basın Açıklaması” ve protesto gösterisi düzenlendi.

Basın açıklamasını çok sayıda basın mensubunun yanısıra yerli halk da izledi.

Toplantıda söz alan Türkistander Genel Başkanı Burhan Kavuncu, Ortaasyader temsilcisi Tahir Abdullah, Nevader Başkanı Azad Tekin Ulutaş İstanbul ve diğer şehirlerdeki  terör saldırılarını kınadılar ve Türkiye halkı ile bir olduklarını açıkladılar.

Konuşmacılar Türkistanlı ve diğer ülkelerden Türkiye’ye gelen muhacirlere yardım eden bu ülke halkına ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini bildirdiler.

Protesto gösterisinde ayrıca DEAŞ, PKK, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin sivil halka katliam yapmaları kınandı. ABD, Avrupa Birliği ve Rusya’nın Suriye, Irak ve Afganistan’daki saldırılarını durdurmaları istendi. Halkı Müslüman olan ülkelerin kendi yöneticilerini özgür ve adil seçimlerle seçme hakkının verilmesi gerektiği belirtildi.. Terör gruplarının faaliyetlerine yaptırım uygulanması istendi.

Türkistander yönetiminde gerçekleştirilen “Terör hareketlerine karşı nârâzılık (protesto) gösterisi”  Türkiye basın yayın organlarında geniş bir şekilde yer aldı.

Namoz Normumin

(Türkistander Genel Başkan Yardımcısı)

 

Doğan Haber Ajansı (DHA)’nın ve Anadolu Ajansı’nın verdiği haber bir çok gazete ve haber sitesinde yayınlandı. Türkistanlı muhacirlerin basın açıklamasına çok sayıda Türk vatandaşı da destek verdi. Aşağıda, Türkiye gazetelerinden birinde yer alan haberi örnek olarak veriyoruz:

 

İSTANBUL’da yaşayan Özbek, Uygur, Kazak, Kırgız, Tacikler, Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarından duydukları üzüntüyü dile getirerek, başta DEAŞ olmak üzere terör örgütlerini kınadı.

Kendilerine yönelik önyargıların oluştuğuna dikkat çeken Türkistanlı muhacirler, Türkiye’ye karşı duydukları kardeşlik bağlarını göstermek için Kızılay’a kan bağışında bulundu.

Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami önünde gerçekleşen eylemde “Özbek, Uygur, Kazak, Tacik, Kırgız yabancı değil bir milletiz”, “Türk milletine ırkçılık yakışmaz” şeklinde pankartlar açan grup, “DEAŞ İslam’a düşmandır”, “Müslüman terörist olmaz”, “Terörizm insanlık suçudur” yazılı dövizler taşıdı.

“NASIL ‘İSLAMİ TERÖRİST’ OLMAZSA ‘ORTA ASYALI TERÖRİST’ DE OLMAZ”

Son zamanlarda meydana gelen bütün terör saldırılarının Türkiye’yi hedef aldığını söyleyen Türkistan-der Başkan Yardımcısı Namoz Normumin yaptığı basın açıklamasında “Bu cinayetlere Orta Asya kökenli bazı kişilerin de karışmış olmasından üzüntümüz büyüktür. Ancak her topluluktan suçluların çıkması mümkündür. Bunun için ‘Katilin dini, ırkı, ülkesi olmaz’ diyoruz. Nasıl ‘İslami terörist’ olmazsa ‘Özbek terörist’, ‘Orta Asyalı terörist’ denilmesi de ciddi bir sapmadır” diye konuştu. Türkiye’yi ve halkını kardeş olarak gördüklerini vurgulayan Normumin “Yılbaşı gecesi Beşiktaş’ta katliam yapan kişiyi ve örgütünü Türkistanlılar camiası olarak lanetle kınıyoruz. Kendisine ne ad verirse versin, DEAŞ veya diğer bütün silahlı grupları şiddet yollarını ve eylemlerini reddediyoruz. Bunlardan beri olduğumuzu bir kere daha, açık ve net olarak ilan ediyoruz” dedi.

“DEAŞ VE BENZERİ TÜM ÖRGÜTLERİ KINIYORUZ” 

Türkistan-der Başkanı Burhan Kavuncu ise “Türkiye’ye saldıran, Türk halkına savaş açmış terör örgütleri hangi isim altında olursa olsun, kim olursa olsun, ister İslami adı kullansın, ister Özbek, ister Tacik, ister Türkistanlı olsun bunlara lanet ediyor, kınıyoruz. Türkiye’ye savaş ilan etmiş olan DEAŞ örgütünü ve onun benzerlerini kınıyoruz” dedi.

“ÖZBEK OLDUĞUMUZ İÇİN SIKINTI YAŞAMAYA BAŞLADIK”

8 senedir Türkiye’de yaşayan Özbek Abdullah Genç, terör olaylarından sonra günlük yaşamında sıkıntı yaşamaya başladığını belirterek, “Türk milleti misafirperver bir halk olarak bizi kabul etti. Biz burada sıkıntı olmadan yaşıyoruz ama son olaylarda medyada Özbek isminin öne çıkması bizi çok üzüyor, rahatsız ediyor. Mahalle de gezerken, ev kiralarken Özbek olduğumuz için sıkıntı yaşamaya başladık” dedi. 6 senedir Türkiye’de olan Bilal Abdülmecid ise emlakçıların kendilerine ev kiralamak istemediklerini anlatarak “Arkadaşıma sırf Özbek olduğu için emlakçı ev vermedi, ‘kusura bakmayın’ dedi. Sonuçta her millete terörist ve kötüler olduğu gibi bizden de çıkıyor. Ama onlarla bizim uzaktan yakından alakamız yok. Terörün ırkı, dini, milleti yoktur” diye konuştu.

KUYRUĞA GİRİP, KAN VERDİLER 

Basın açıklamasının ardından eyleme katılanlar Üsküdar meydanında bulunan Kızılay’a Kan Bağışı Merkezine gitti. Türkiye’ye kardeşlik duygularını göstermek isteyen eylemciler kuyruğa girerek kan bağışında bulundu.

22.01.2017

YENIASYA.

 

FOTOĞRAFLAR

RASM2

 

 

turkistaneylem

 

 

turkistanli-muhacirler-teror-saldirilarini-kinadi-9188273_9965_o

 

turkistanli-muhacirler-teror-saldirilarini-kinadi-9188252_4203_o

 

turkistanli-muhacirler-teror-saldirilarini-kinadi-9188171_4441_o

 

 

49324

 

turkistanli_muhacirler_teroru_lanetledi2212017459

 

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın