ŞİO zirve toplantısı için Taşkent’e giriş çıkışlar kapatılacak

13.06.2016

Şanghay İşbirliği Örgütü zirve toplantısı sırasında Taşkent’in giriş çıkışları tamamen kapatılacak.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 23-24 Haziran günlerinde yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) devlet liderleri zirve toplantısı öncesi şehrin giriş ve çıkışlarının tamamen kapatılacağı bildirildi.

Novosti Özbekistana (Özbekistan Haberleri) internet sayfasında yer alan habere göre Özbek vatandaşlarının Taşkent’e girmesi 16 Haziran’dan başlayarak zirve bitimine kadar geçici olarak durdurulacak.

Haberde Kerimov rejiminin üst düzey toplantı sırasında güvenliği temin etmek için bu kararı aldığı belirtildi. Taşkent’e girme yasağı tüm araç, demiryolları ve bazı hava yolları hizmetlerini  de kapsayacak.

Toplantı dolayısıyla birçok kuruluş çalışanlarını tatile gönderirken, şehirden dışarıdan gelerek çalışanlara da toplantı günlerinde izin verildi.

Bazı Özbek vatandaşları sosyal ağlarda paylaştıkları mesajlarda “ŞİÖ liderleri bizim sokaklardan da geçsin, onlar ne kadar perişan halde yaşadığımızı görsünler” diyerek dikkatleri osyal hayattaki sıkıntılara çekmek istedi.

Toplantı öncesi Taşkent’te güvenlik önlemleri artırıldı, kalabalık yerlerde ve şehre giriş-çıkış noktalarında polis kontrolü artırıldı. Daha önce şehirde okuyan tüm talebeler evlerine gönderilmişti.

1996 yılında kurulan ŞİÖ’ne, Rusya, Çin, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan devletleri üye. Toplantıda Özbekistan’ın yakın komşuları ile olan problemleri gündeme getirmesi bekleniyor.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın