Nazarbaev, Ukrayna’da yaşanan olayları ülkesine taşımaya çalışanları uyardı

Nazarbaev, ‘Kazakistan’ı Ukrayna’ya benzetmek isteyenler’ olduğunu öne sürerek sosyal medya üzerinde sıkı denetim getirecek yeni Bakanlık açılışında sert konuştu

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbaev, Ukrayna’da yaşanan olayları ülkesine taşımaya çalışanları tehdit etti.

Nazarbayev, ülkesine Ukrayna olaylarını taşımak isteyenlere karşı en ağır tedbirleri uygulayacaklarını açıkladı.

Astana hükümetinin Facebook resmi sayfasında yer alan açıklamada;

“Her türlü kitle iletişim araçları ve onların sahipleri Kazakistan’ın bu dönemdeki kalkınma sürecini iyi anlamalıdırlar. Niye her türlü iletişim araçları diyorum: çünkü bugün biz gereğinden artık liberal olamayız, bizim görevimiz ülkemizi korumaktır. Kazakistan vatandaşları ülkemizde Ukrayna olaylarının tekrarlanmasını istemiyorlar, ben bunu biliyorum ve herkes bunu bilmek zorundadır. Bu olayları ülkemize getirmek isteyenlere karşı en ağır tedbirleri kullanacağız. Ben bunu bugün söylüyorum, yarın bizi uyarmamıştınız demesinler diye” dedi.

Nazarbaev, ülkenin Bilgi ve İletişim Bakanlığına olan ihtiyacı anlatan konuşmasında, bu bakanlığın haberleşme alanı yanında denetleme görevini de yapacağını söyledi. İnterneti ve sosyal ağları kontrolünde tutacak olan Bilgi ve İletişim Bakanlığı, sosyal medyada paylaşılan bilgiler üzerinde yapılacak denetimlerle sorunları hızlı şekilde tespit ederek çözüme kavuşturacağını belirtti.

Kazak lider konuşmasında, “Biz dinamik bir tempoda çeşitli reformlar yapıyoruz. Bu yeni küresel gerçeklerde milletin hayatta kalma meselesidir. Biz mitingler düzenleyerek, protestolar yaparak dünyadan arkada kalamayız. Halkın başka talepleri de olabileceğini biz bu günlerde gördük. Sağlık ve eğitim reformları hiç geciktirilmeden yapılmalıdır”, dedi.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın