Nazarbayev geri adım attı

06.05.2016

Nazarbayev’in tarım arazilerini yabancı şirketlere kiraya verme kararı, protestolar üzerine askıya alındı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev “Arazi Kanunun” dört maddesinin uygulanmasının durdurulduğunu açıkladı.

Kazak lider, “Ben bugün bu konuda bir karar verdim. Arazi Kanunun geçen yıl kabul ettiğimiz dört maddesinin uygulanması kamusal tepki üzerine bir sene müddetle durdurulacaktır. Eğer hükümet bu yasanın amaçlarını halka doğru anlatırsa ve meclis ile anlaşmaya varırsa yasa yeniden geçerli olabilir. İnsanlarımız özellikle de tarım arazilerinin satışı söz konusu olmadığını bilmelidirler” dedi.

Nazarbayev, “Biz bazı gruplara yasanın amacını doğru anlatamadık. Yasa bir de kamuoyunun geniş katılımı olmadan kabul edildi. İnsanların bu yasa hakkındaki kaygıları ve endişeleri yerindedir. Aslında biz bütün bunları halkımız için yapıyoruz. Ancak toplumda hükümetin yasama işleri ile ilgili şüpheler oluştu” açıklamasında bulundu.

‘Arazi Kanunu’ Kazakistan’ın birçok bölgesinde ciddi protesto gösterilerine neden olmuştu. Batı Kazakistan’ın Atyrau şehrinde başlayan protestolar doğudaki Semey ve kuzeydeki Aktobe şehirlerine de yayılmıştı. Janaozen, Aktau, Uralsk ve Kızılorda şehirlerinde de halkı bu yasaya karşı uyarmak amacıyla izinsiz gösteriler yapılmıştı.

Bazı gözlemcilere göre yapılan protesto gösterilerinde iki bin kişiye yakın insan biraraya geldi. Bu tür protesto gösterilerinin pek görülmediği Kazakistan’da gösteriler hükümeti ciddi biçimde rahatsız etti.

İnsanların memnuniyetsizlik ana nedeni “Arazi Kanununda” ülkenin bereketli topraklarını yabancılara 25 yıl kiralama imkanı veren madde olduğu da bildirildi. Bu yasa, geçen yıl Kasım ayında kabul edildi ve 2016 yıl Temmuz ayında yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın