2. Türkistan Kurultayı Hakkında

19.04.2016

Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (Türkistan-Der), Kastamonu Üniversitesi ve Bağcılar Belediyesi tarafından organize edilen “1916 Kıyamı ve Büyük Türkistan Katliamı’nın 100. Yıl Dönümü” konulu II. Uluslararası Türkistan Kurultayı Bağcılar Gençlik Merkezi’nde 17-18 Nisan günleri yapıldı

Kurultayda açılış konuşması yapan Türkistan-Der Genel Başkanı Burhan Kavuncu, 1916 yılında Türkistan’da yaşanan katliamın tarihteki en büyük acılardan birisi olduğunu söyledi.

Kavuncu, 1916 yılında Türkistanlıların hürriyetleri için başlattıkları ayaklanma sonucu Rusların 1.5 milyon Türkistanlıyı şehit ettiğini hatırlatarak, “Yaşanan katliam temmuz ayından aralık ayına kadar 5 ay içerisinde gerçekleşti. Buna rağmen dünyanın bundan haberi yok. Dünyanın haberinin olmaması bir tarafa İslam dünyasının da haberi yok.Türkiye‘nin de haberi yok ve garip bir şey ki Türkistanlıların da çoğu bilmiyor bu olayı. Bu hepimizin ayıbıdır. Bir nebze de olsa bu acıyı telafi etmek için bu toplantı başlamış olsun. Müslümanın kanı bu kadar değersiz değildir.” ifadelerini kullandı.

Türkistanlıların Rus Çarlarının 50 yıllık işgalini sona erdirmek için Rusların ağır silahlarına rağmen ayaklandıklarını kaydeden Kavuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim atalarımız silahları olmadan hürriyet için çok zor şartlar altında savaştılar. 1916 faciasında Türkistanlı kadınların da ön saflarda ayaklanmaya katılmış olması bunun bir göstergesi. Kadınlarımız, ellerine geçirmiş oldukları sopalarla, kazmalarla Türkistan’ın tüm bölgelerinde ayaklanmaya katıldılar. Bundan önceki ayaklanmalar sadece belli bölgede olurken 1916 yılında Türkistan’ın tamamında Türkistanlıların tamamının katılımıyla olmuştur.”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise 21. yüzyılda medeniyet ve gelişmişlikten bahseden ülkelerin olduğunu ama zulmün devam ettiğini, kanın ve gözyaşının döküldüğünü belirterek, “Üzücü olan şudur ki bunun da ağırlığını yüzde 90 İslam coğrafyası oluşturuyor. Bizleri öyle bir duruma getirdiler ki özellikle Ortadoğu’da son yaşanan zulümler, ölenin de öldürenin de Müslüman olduğu bir süreci bize yaşatıyorlar. Onun için uyanık davranmalı, birlik içinde ve diri olmalıyız. Bizler geçmişte dünyanın dört bir tarafına medeniyet götürmüş ve insanlık dersi vermiş atalarımızın mirasçılarıyız. Gelecek nesillere çok daha iyi bir ülke, gelecek, inanç ve yaşayış bırakmak istiyorsak mücadelemize mutlaka devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da 1916 yılında yaşanan soykırımda çocukların dahi süngü ucunda olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin ve İslam dünyasının bunları hatırlaması ve hatırlatıp gündemde tutması lazım. Bu olay tarihin en kanlı katliamlarından bir tanesidir ve bunu her zaman yazmak lazımdır. 19. ve 20. asırlar Türkistan’da yaşanan zulmün ve gülmemenin bir timsalidir. Türkistan halkının gülmediği devirler aynı zamanda İslam aleminin de mahzun olduğu dönemlerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberler.com

Alakalı yazılar

Yorum yazın