Rusya ve Tacikistan askeri tatbikat yapacak

14.03.2016

15-20 Martta Tacikistan ve Rusya Afganistan sınırında ortak askeri tatbikat yapacak

Tacikistan’ın güney Khatlon bölgesinde Rus ve Tacik askerlerinin katılımı ile ortak askeri tatbikat düzenlenecek.

Azadlık radyonsundan alınan habere göre, Tacikistan resmi yetkilileri 15-20 Mart tarihinde iki bin Rus ve on binden fazla Tacik askerinin katılacağı terör karşıtı tatbikatın ülkenin güneyinde, Afgan sınırı yakınındaki Amerikan Hatlon bölgesinde bulunan beş askeri üste yapılacağını bildirdi.

Askeri tatbikata katılmak için Rusya’nın Ulyanovsk ve Ivanovo şehirlerinden Pazar günü 150 özel hava kuvveti mensubu asker bölgeye intikal etti.

Tacikistan Savunma Bakanlığı, Rus özel hava kuvvetleri mensubu askerlerinin tatbikatlar sırasında düşmanların bulunduğu dağlık bölgelere uçaklardan atlayarak saldırı düzenleyeceklerini söyledi.

Tatbikatlara katılacak Rus askeri teçhizatları geçen hafta perşembe günü kargo uçağıyla Tacikistan’a getirildi.

Rus ve Tacik askerlerinin katılımı ile yapılacak ortak askeri tatbikatlara toplam 50 bin asker, 250 tank ve zırhlı araçlar, 20 kamyon, saldırı ve bomba uçakları, 12 helikopter ve insansız uçaklar katılacak.

Tacik Savunma Bakanlığı, bu askeri tatbikatlarının amacının terörist gruplara karşı mücadelede bir sınav olacağını bildirdi.

Son aylarda Afganistan’ın Tacikistan ile sınır olan kuzey Tahor, Kunduz ve Badahşan illerinde Taliban ve İŞİD’e bağlı militan grupların hareketliliğini artırdığı bilinmektedir.

Tacikistan ve Afganistan arasındaki sınırın uzunluğu 1400 km dır.

Dünya Bülteni

 

Related posts

Yorum yazın