Taşkent yaşanacak şehir değilmiş

29.02.2016

Yurtdışında çalışacak personel için yapılan araştırma sonuçlarında Taşkent yaşanması en zor şehirler arasında sayıldı

Özbekistan’ın başkenti Taşkent yaşamak için dünyanın en kötü şehirlerinden biri olarak seçildi.

Geçen hafta, uluslararası Mercer danışmanlık grubu dünyada yurtdışından gelen uzmanların yaşaması için en iyi şehirler listesini yayınladı.

Azadlık radyosunun haberine göre, 18 defa oluşturulan liste dünyanın 230 şehrinden oluştu ve Taşkent bu listenin sonunda, 205’nci sırada yer aldı.

Mercer araştırma grubu 2016 yılında ‘Quality of Living Survey’, dünyanın yabancı uzmanların yaşam kalitesi derecesine göre 230 şehrin değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın yaşanası en iyi şehri olarak Avusturya’nın başkenti Viyana, en kötü şehri ise Irak’ın başkenti Bağdat olarak seçildi.

Listenin ilk beşliğinde Viyana’dan sonra Zürih, Aukland, Münih ve Vancouver şehirleri yer alırken liste sonunda ise Afrika şehirlerine yer verildi.

Yabancıların bulunması için Orta Asya’nın en iyi şehri olarak 176’ncı sırada Almatı şehri seçildi. Taşkent 205, Aşkabat 208, Bişkek 210 ve Duşanbe 214’ncü sıraya yerleşti. Bu şehirler yabancılar için yaşam ve çalışma koşulları en kötü şehirler olarak değerlendirildi.

Mercer danışmanlık grubu, Quality of Living Survey adı altında büyük şirketler için yurt dışında çalışacak uzmanlarının maaşlarını belirlemesi amacıyla dünyanın farklı ülkelerindeki şehirlerdeki insanların yaşam standartlarını 10 kritere göre değerlendiriyor.

Bunlar iç istikrar, suç oranı, yerel hukuk sisteminin çalışması, aynı seviyede olan okul ve kreşlerdeki durum, sağlık tesisleri ve toplu taşıma koşullarının durumu, boş zaman geçirme şartları, belirli şehir yerleşen devletin başka devletlerle ilişkileri ve bu devletteki fiyatların durumudur.

Bu kriterlere göre Taşkent, şu anda iç savaş durumundan olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’den (176) daha da aşağıda bir sıralama noktasına yerleşti.

Özbekistan başkenti Taşkent, iç göç merkezi ve son 10 yılda yurt dışına gitmeyi isteyenlerin başkenti olarak da tanınıyor.

Resmi rakamlara göre bu şehrin nüfusu 2015 yılı sonuna 2 milyon 400 bin kişi olarak ilan edilse de, Özbekistan başkentinde şu anda 4-5 milyon insanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın