Diktatör Sisi Kazakistan’da

27.02.2016

Asya turu kapsamında Kazakistan’a giden Mısır’ın darbe ile gelen cumhurbaşkanı Sisi ekonomik ve terörle mücadele anlaşmaları yaptı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev resmi bir ziyaret için ülkesine gelen Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile bir araya geldi. İkili görüşmeler sonrası yapılan açıklamada Mısır’daki nükleer santral için Kazakistan’dan Uranyum alınacağı bildirildi.

Toplantıda iki ülke arasındaki altyapı ticari, ekonomik, tarım, taşımacılık ve lojistik sektörü ve ilaç üretimi alanlarında ikili işbirliği görüşüldü.

Mısır Cumhurbaşkanı basın servisi, toplantılarda ticaret ve ekonomik işbirliği, terörizm ve aşırılıklarla mücadele konularında görüşüleceğini bildirdi.

AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ

Mısır’ın Avrasya Ekonomik Birliği içerisinde “serbest ticaret bölgesi” açma niyetini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Nazarbayev, bu ülkenin Kazakistan ve bölge ticaretinde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

MISIR’IN NÜKLEERİNE KAZAK URANYUMU

Konuk Cumhurbaşkanı Sisi ile atomun barışçıl kullanılması konusunu da ele aldıklarını ifade eden Nazarbayev, Kazakistan’da kurulan düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum fabrikasının Mısır’da inşa edilecek nükleer santral içinde uygun ürün üreteceğini kaydetti.

Kazakistan El-Sisi’nin Asya turunun ilk durağı oldu. Sisi Kazakistan’dan ziyaretinden sonra Japonya ve Güney Kore’ye gidecek.

Abdülfettah el-Sisi 2013 yılında Mısır halkının özgür yöntemle seçtiği Devlet Başkanı Muhammed Mursi’yi karşı askeri ihtilal yaparak iktidarı ele geçirmişti.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın