Özbekistan’da işkence var

25.02.2016

Amnesty’nin hazırladığı rapora göre Özbekistan’da işkence, Rusya’da ise ifade özgürlüğüne yönelik ihlaller öne çıkıyor

Uluslararası Af Örgütü, Rusya ve Özbekistan’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda Özbekistan’daki insan hakları durumunun ciddi kaygılar uyandırdığı belirtildi. Rusya ile ilgili olarak ise ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, medya ve internet üzerinde ciddi baskılar bulunduğu kaydedildi.

Af Örgütü’nün raporunda “2015 yılının Mart ayında İslam Kerimov, gerçek siyasi muhalefet adayları olmadan ve Anayasayı ihlal ederek dördüncü kez Cumhurbaşkanlığına seçildi. Özbek hükümeti muhaliflere ve rejime karşı olan insanlara karşı baskı ve işkence yöntemlerini kullanıyor” denildi. Bunun yanında terör ve devlete karşı işlenen suçlarla itham edilenlerin tutukluluk süresinin şaibeli olarak uzatıldığı bildirildi.

İslam Kerimov hükümeti Özbekistan İslam Hareketi’nin IŞİD’e katılımının ardından ülkede tehdidin arttığı yönündeki iddialarını devlete ait medya aracılığıyla devamlı olarak halka hatırlatıyor.

Bu nedenle memleket içinde ve yurt dışında göçmen işçi olarak çalışan ve İslami hareketlerle ilişkide olduğundan şüphelenilen onlarca kişi hapis cezasına çarptırıldı.

ÖZBEKİSTAN’IN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ İŞKENCE

Af Örgütü’nün raporunda, Özbek polisi ve güvenlik görevlilerinin soygun, gasp ve adam öldürme gibi suçlarla suçlanan insanlara, cinayetlerini itiraf etmeleri için işkence yaptıkları belirtildi. Devlete karşı suçlarla itham edilenlere, özellikle terörizm ve buna benzer suçlamalarda işkence yaygın şekilde kullanılıyor.

Raporda işkence olaylarının rejimin maskeli cellâtları ve bazen de hapishanelerdeki mahpuslar tarafından yapıldığına dikkat çekiliyor.

Özbek rejimi hapishanelerinde tutuklu bulunan bir sanık bu tür işkence olayına tanık olduğunu, işkencenin hem erkek hem de kadın tutuklulara tuvalet, banyo ve dışarıya ses geçirmeyen özel odalarda yapıldığını söyledi.

Özbekistan mahkemeleri işkence izleri açık görüldüğünde dahi bunları delil olarak kayda geçirmiyor.

2014 yılındaki bir mahkeme duruşmasında ülkede yasaklanan İslamcı partinin iki üyesi hapishanede kendilerini el ve ayakları bağlı halde dövdüklerini, tırnaklarını kopardıklarını, sıcak sobaya oturttuklarını, ancak mahkemenin bunları dikkate almadığını bildirmişti.

Rapora göre, Özbekistan ifade özgürlüğü yasaklanan ve barışçıl gösteriler yasaklanan bir ülke.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın