Başbakan Davutoğlu Kazakistan’da

07.02.2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak ANA ile TSİ 00.40’da Kazakistan’ın başkenti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel uçak “ANA” ile TSİ 00.40’da Kazakistan’ın başkenti Astana’ya geldi.

Davutoğlu’nu, Astana Havalimanı’nda, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve diğer ilgililer karşıladı.

Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Astana’ya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra Kazakistan Başbakanı Karim Masimov ile  bir araya geldi.

Başbakan Davutoğlu, Kazakistan ziyareti kapsamında Başbakan Masimov ile bir araya gelerek “ortak stratejik çıkarları olan dost ülke” tanımı yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için gittiği Kazakistan’da mevkidaşı Karim Masimov ile yaklaşık bir saatlik bir görüşme yaptı. Başbakan Davutoğlu, heyetlerarası görüşmede yaptığı konuşmada, ortak kültürün yanında ortak stratejik çıkarları olan ve birbirini bütünleştiren coğrafyalarda olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatıyla Kazakistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ifade eden Davutoğlu, bu ziyaretin ilk olmakla birlikte son da olmayacağını belirtti.

Türkiye ile Kazakistan’ın birbiriyle çok yakın ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Türkiye ile Kazakistan ortak sınırımız olmamakla birlikte komşu ülke saydığımız iki dost ülkedir. Kazakistan’ın bağımsızlığından sonra Türkiye ile Kazakistan arasında ilişkiler en üst düzeye yükselmiş ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği kurulmasıyla en üst düzeye çıkmıştır. Sayın Nazarbayev’i de bu çerçevede önümüzdeki aylarda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız” diye konuştu.

Davutoğlu, Masimov ile görüşmesinde birçok konuyu ele aldıklarını, her konuda ortak perspektife sahip olduklarını, Türkiye ile Kazakistan arasında ticaret, ekonomi ve ulaştırmada işbirliği alanlarını geliştirmekten büyük memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın