Moskova’da Özbek ve Kırgız 12 Müslüman kundaklamada yanarak öldü (Özbekçe ve Türkçe)

02.02.2015

Moskova’da iki gün önce Orta Asyalı Müslümanların çalıştığı bir atelyede çıkan yangında, 12 kişinin öldüğü açıklandı. Ölenlerden üçü çocuk. Yangının kundaklama nedeniyle çıktığı ve hayatını kaybedenlerin de Kırgız ve Özbek asıllı oldukları belirtiliyor.

Moskova’daki bir konfeksiyon atelyesinde üçü çocuk olmak üzere Orta Asyalı 12 Müslüman göçmen çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti.

Azadlık radyosu haberine göre, 31 Ocak tarihindeki ilk incelemelere göre, yangının kundaklama olayı olduğu belirlendi. Rus savcılar, olayla ilgili ceza davası açtı.

Yangının ardından ilk yapılan açıklamalarda, bir kişinin öldüğü belirtilmişti. 30 Ocak tarihinde Moskova’nın Strominka caddesinde meydana gelen yangında ölenlerin ikisinin Özbek, diğerlerinin Kırgız vatandaşı olduğu tespit edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Moskova’daki Kırgızistan Büyükelçiliği olayı ve rakamları doğruladı.

Özbek yetkililer olay sonrası herhangi bir açıklama yapmazken ölen Özbek Müslümanların kimliği ile ilgili açıklama da yapılmadı.

Özbekistan’ın Rusya Büyükelçiliği temsilcisi Azadlık radyosunun konu ile ilgili sorusuna durumu incelediklerini, ama olayla ilgili net bir bilgileri olmadığını söyledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı yangında ölen Kırgız vatandaşlarının ailelerine taziye bildirdi ve ölenlerin cenazesinin vatanlarına getirilme masraflarının devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

Olayın son zamanlarda Rusya’da giderek artan Müslüman ve yabancı düşmanlığı ortamında gerçekleşmesi ülkede yaşayan Müslümanları tedirgin etti.

Москвада 12 Ўзбек ва Қиргиз муҳожир ўлимига сабаб бўлган ёнғин қасддан содир этилган бўлиши мумкин

Москвада тикув цехида чиққан ёнғин оқибатида марказий-осиёлик 12 муҳожир, жумладан 3 нафар бола ҳалок бўлди.

Москванинг Строминка кўчасида жойлашган тикув цехида 30 январь кечаси рўй берган ёнғин қурбонларидан икки нафари Ўзбекистон фуқароси экани аниқланди. Бу ҳақда Қирғизистоннинг Москвадаги элчихонаси маълум қилди. Элчихонага кўра, ҳалок бўлганларнинг қолгани Қирғизистон фуқароларидир.

Ўзбекистон расмийлари ҳозирча бу воқеага муносабат билдиргани йўқ. Ҳалок бўлган ўзбекистонликларнинг шахси ва қайси вилоятдан экани тўғрисида ҳозирча маълумот йўқ. Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси вакили Озодлик саволига жавобан вазият ўрганилаётгани, лекин аниқ маълумот йўқлигини билдирди.

Айни пайтда Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбаев ҳалок бўлганлар яқинларига ҳамдардлик изҳор қилди ва қурбонлар майитларини ватанига жўнатиш бўйча барча харажатлар давлат тарафидан қопланишини билдирди.

31 январь куни дастлабки тергов хулосаларига кўра, тикув цехига атайлабдан ўт қўйилгани тахмин этилаётгани маълум бўлди.

Россия Тергов қўмитаси ёнғин муносабати билан жиноий иш очди.

Ozodlik

Related posts

Yorum yazın