Türkmenistan Rusya’nın sınır yardımını reddetti

01.01.2015

Afganistan Türkmenistan sınırında güvenlik önlemlerinin artırılmasına ilişkin Rusya’nın işbirliği teklifine Türkmenistan’dan ret cevabı geldi

Aşkabat resmi yetkilileri bu dönemde Afganistan ile olan sınırları korumak için Rusya’nın sınır koruma teklifini reddederek kendi imkanlarının yeterli olduğu bildirdi.

BBC Özbek hizmetinin yaptığı habere göre, Türkmen yetkililer bu konuyu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Aşkabat ziyareti sırasında dile getirdi.

Sergey Lavrov’un yaptığı açıklamada Türkmenistan’ın Afganistan sınırında ek önlemler aldığını bildirmişti. Ancak Türkmen tarafı bu önlemleri yeterli bularak Rus tarafının yardımına ilişkin öneriyi reddetti.

Lavrov, “Türkmen yönetiminin bize dediğine göre, onlar modern teknolojik araçlarla Afganistan sınırının güvenliğini sağlamaya çalışıyorlar. Eğer Türkmenistan’ın bu konuda bizim desteğimize ihtiyacı olursa, bu durumda onlara yardım etmeye hazırız” demişti.

Türkmen tarafının resmi açıklamasında “Görüşmeler sırasında komşu Afganistan’daki sorunlar dahil Orta Asya ülkeleri karşı karşıya olan problemleri siyasi-diplomatik yoldan çözmek için fikir bilrliğine varıldı” denildi.

Sergey Lavrov ise terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçla mücadelede ülkesinin Türkmenistan ile yakından işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Аnсаk Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un bu teklife nasıl cevap verdiği henüz bilinmiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı taraflar arasında güvenliği güçlendirmek için daha iyi savunma ve güvenlik alanında işbirliğini geliştirmek istiyor.

Dünya Bülteni

Alakalı yazılar

Yorum yazın