Rusya Türkmen doğalgazını satın almayı reddetti ve Özbek gazına yöneldi

05.01.2015

Rusya’nın devlet şirketi “Gazprom”un Türkmen doğalgazını satın almayı reddettiğini haber verildi. Haberde bunun nedenin ”Gazprom” şirketindeki mali sorunlar olduğu bildirildi.

4 Ocak Pazartesi günü Rus şirketi “Gazprom” Türkmenistan’daki ortağı Turkmengaz” şirketine resmen doğalgaz satın almayı durduracağını bildirdi.

”Türkmengaz” şirketi basın servisi bu kararın arkasında uluslararası doğal gaz piyasasında değişen durumların yanı sıra Rus tarafının bazı ekonomik ve mali sorunları olduğunu açıkladı.

Rusya 2008 yıl küresel krizinee kadar Türkmen doğal gazının ana alıcısı idi. O zaman Türkmenistan Rusya’ya yılda yakıt yaklaşık 50 milyar metreküp gaz satıyordu. Ancak zamanla bu rakam senede 4 milyar metreküpe kadar azaldı.

Rusya ve Türkmenistan arasında 10 Nisan 2003 tarihinde 25 yıl gaz satın alınmasını öngören işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

Öte yandan, TASS ajansı “Gazprom” şirketinin 2016 yıl 1 Ocaktan itibaren  Özbekistan’dan  doğalgaz alımlarını artırdığını haber verdi. Haberde  “Özbek gazının alımının artırılması konusunda Aralık ayı sonunda anlaşmaya varılmıştı”, denildi.

Dünya Bülteni

 

Alakalı yazılar

Yorum yazın