Tacikistan askeri hava üssünü Hintlere verdi

29.12.2015

Tacikistan askeri hava üslerinde iki ülke arasındaki anlaşma gereği Hintli askerlerin varlığının arttığı açıklandı

Tacikistan topraklarında Rus askeri üssü ile beraber Hint askeri birliklerinin de yerleştirildiği ortaya çıktı.

eurasianews.info sayfasında Dimitri Lavrentev imzasıyla yayınlanan habere göre, ülkenin Hatlon askeri garnizonundaki hastanede 73 Hint askeri tıp çalışanları bulunuyor. 50 yataklı askeri hastane 2014 yılında Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov’un katılımıyla açılmıştı.

Bunun yanında yazıda bahsedilen ‘Tacik- Hint’ dostluğunun gereği olarak Ayni askeri hava alanında 100 Hint askeri personelinin çalıştığı da ortaya çıktı. Tacikistan, Hint askeri personelinin Tacik pilotların eğitimi ve başka teknik destek alanlarında çalıştığını söyledi.

Tacikistan Hava Kuvvetleri şu anda Çek ürünü olan 4 L-39 eğitim uçağı, 7 tane Mi-8 ve üç tane Mi-24 helikopterine sahip bulunuyor. Tacik basını, Tacik subaylarının ‘eğitim ve mesleki becerilerini geliştirmeye’ ihtiyaçları olduğunu öne sürüyor.

Resmi Duşanbe hükümeti ünlü milli yazar Sadriddin Ayni adını verdiği askeri hava alanında sadece Hint askeri personelinin bulunmasına izin veriyor. Bunun nedeni ise 2012 yılında faaliyete geçen hava alanın 70 milyon dolar maliyetle Hindistan’ın mali ve teknik yardımı ile tadilattan geçirilmesi. Hindistan, bu yardımı askeri tesisi kullanma hakkını elde etmek için vermişti.

Dünyadaki her türlü uçakların kalkış ve iniş yapabileceği Ayni askeri hava alanı pistinin uzunluğu 3200 metredir ve o modern teknik ve seyir araçları ile donatılmıştır. Ancak Hindistan tarafının bu hava alanının hangi amaçlarda kullanacağı şimdilik belli değildir.

Alakalı yazılar

Yorum yazın