Kırgızistan’dan STK’lara denetim

28.12.2015

Kırgızistan’da yabancılar tarafından finanse edilen mitinglerin yasaklanması önerildi

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı yabancı devletler, gerçek ve tüzel kişilerden tarafından finanse edilen miting, protesto ve buna benzer diğer eylemlerin yasaklanmasını önerdi.

Azadlık radyosundan verilen haberine göre, ‘Barışçıl toplantılar’ ve ‘İdari Sorumluluk Kanunu’nda değişiklikleri öngören yasa tasarısı Kırgızistan meclisine sunuldu.

Tasarıya göre, bu tür barışçıl organizasyonların, onları organize edenler ve toplantılara katılanlar tarafından finanse edilmesi gerektiği belirtildi. Yeni yasa tasarısında bu toplantıları organize edenlerin, finansörlerinin listesini devlet yetkililerine yazılı olarak sunmaları gerektiği teklif edildi.

Yeni yasada bu kuralları ihlal eden sivil vatandaşlar için 1-2 bin som, yetkililer için 2-5 bin som ve tüzel kişiler için 10- 15 bin som para cezası verilmesi öngörülmektedir.

Aynı zamanda, yasada belirtilen kuralları ihlal eden ve yüzleri maskeli sivil vatandaşlar için 2-3 bin som, yetkililer için 3-7 bin som ve tüzel kişiler için 5- 20 bin som para cezası verilmesi öngörülüyor.

Dünya Bülteni

Related posts

Yorum yazın